Biskup Ryszard Karpiński z Lublina nie żyje. Zmarł w wieku 88 lat

Zmarł biskup Ryszard Karpiński z Lublina
Zmarł biskup Ryszard Karpiński z Lublina | fot. Archidiecezja Lubelska

W piątek 5 stycznia 2024 roku w szpitalu w Lublinie zmarł bp Ryszard Karpiński, biskup pomocniczy w latach 1985–2011. Miał 88 lat. Główne uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę 13 stycznia w Archikatedrze Lubelskiej.

Zmarł biskup Ryszard Karpiński

W ostatnich dniach stan zdrowia biskupa Ryszarda Karpińskiego znacznie się pogorszył i konieczna była hospitalizacja. O modlitwę apelował wówczas abp Stanisław Budzik wraz z pozostałymi biskupami lubelskiej archidiecezji.

W piątek, 5 stycznia przyszła smutna wiadomość ze szpitala w Lublinie, w którym był hospitalizowany duchowny. Mimo starań lekarzy nie udało się uratować biskupa Karpińskiego. Zmarł w godzinach porannych w wieku 88 lat.

Kiedy pogrzeb biskupa Karpińskiego?

Uroczystości pogrzebowe biskupa Ryszarda Karpińskiego będą miały dwie stacje, obie w Archikatedrze lubelskiej. W piątek, 12 stycznia, o godz. 17:00 odbędzie się msza święta żałobna. Natomiast w sobotę, 13 stycznia, odbędzie się msza święta pogrzebowa.

Po mszy nastąpi złożenie ciała w kryptach kościoła pw. św. Piotra Apostoła przy ul. Królewskiej 9.

„Nieś pomoc ludziom w drodze”

Biskup Ryszard Karpiński urodził się 28 grudnia 1935 r. we wsi Rudzienko w parafii Michów w rodzinie rolniczej. Rozpoczął naukę w szkole powszechnej podczas okupacji, ukończył szkołę podstawową w Michowie w 1948 r. oraz Liceum Biskupie w Lublinie, przekształcone w Niższe Seminarium Duchowne. Po maturze wstąpił do Lubelskiego Seminarium Duchownego w 1953 r. i otrzymał święcenia kapłańskie 19 kwietnia 1959 r.

Karpiński kontynuował studia biblijne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, uzyskując licencjat w 1963 r. Następnie studiował w Rzymie, zdobywając licencjat z nauk biblijnych w Papieskim Instytucie Biblijnym w 1966 r. oraz doktorat z teologii w Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu w 1968 r. W latach 1971-1985 pracował w Papieskiej Komisji ds. Duszpasterstwa Migracji i Podróżujących w Rzymie, gdzie odpowiadał za sektor migracji. Był także aktywny w wielu międzynarodowych zjazdach poświęconych migracji.

24 sierpnia 1985 r. został mianowany biskupem tytularnym Minervino Murge i sufraganem lubelskim, konsekrowany 28 września 1985 r. Jako biskup przyjął zawołanie „Viatoribus fer auxilium” (nieś pomoc ludziom w drodze). Pełnił różne funkcje, m.in. wikariusza generalnego, dziekana Kapituły Archikatedralnej, a także pracował w Papieskiej Radzie ds. Duszpasterstwa Migracji i Podróżujących. W latach 2003-2008 był Delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

W związku z osiągnięciem wieku emerytalnego, biskup Karpiński złożył rezygnację z urzędu w dniu 15 grudnia 2010 r., a od 1 stycznia 2012 r. przeszedł w stan emerytalny. W trakcie swojej posługi odbył 176 podróży zagranicznych, angażując się w duszpasterstwo Polonii i Polaków za granicą. Zdobył uznanie za wkład w działalność duszpasterską i międzynarodową współpracę.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.