Benzyna w Polsce najdroższa od niemal 5 lat. Podwyżek cen paliw na stacjach ciąg dalszy

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Ceny paliw na stacjach mocno poszybowały do góry. Szczególnie odczuwają to kierowcy tankujący benzynę 95-oktanową, której cena jest najdroższa od niemal 5 lat. Podwyżki cen paliw mają być kontynuowane.

Droższa benzyna i zauważalnie tańszy diesel – tak w dużym skrócie można podsumować zmiany na hurtowym rynku paliw na przestrzeni ubiegłego tygodnia.

Kierowcy przy dystrybutorze płacą coraz więcej

Na stacjach odnotowaliśmy kilkugroszowe korekty cen benzyn i oleju napędowego w górę oraz minimalny spadek cen LPG. Średni poziom cen benzyny bezołowiowej 95 wzrósł o 4 gr/l do 5,27, oleju napędowego o 2 gr/l do 5,20 zł/l, natomiast średni poziom autogazu to 2,25 zł/l (spadek o 1 gr/l)” – mówi Dorota Gudaś z BM Reflex.

Benzyna Pb95 jest obecnie najdroższa od października 2014 roku. To cena o 13 gr/l wyższa niż rok temu, gdy sezonowy szczyt paliwowej drożyzny wypadł właśnie pod koniec maja. Przez ostatnie trzy miesiące paliwo to podrożało o ponad 50 groszy na litrze.

Na spadek detalicznych cen benzyny bezołowiowej 95 czekamy już od lutego tego roku i na razie nic nie wskazuje na to, że tankowanie tego paliwa może być w najbliższym czasie tańsze. Kombinacja bardzo niskich marż operatorów rynku detalicznego i wzrostu cen na rynku hurtowym sugeruje, że w kolejnym tygodniu cena 95-oktanowej benzyny poprawi tegoroczne rekordy cenowe” – komentuje dr Jakub Bogucki i Grzegorz Maziak, analitycy e-petrol.pl.

Przewidywane przez e-petrol.pl przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw na ostatni tydzień maja wyglądają następująco: 5,24-5,34 PLN/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 5,15-5,26 PLN/l oraz 2,21-2,27 PLN/l dla autogazu.

Tymczasem ceny paliw wykazują silne zróżnicowanie nie tylko na poszczególnych stacjach, ale także w ujęciu regionalnym.

Czytaj także: Nowe oznaczenia na stacjach paliw. Sprawdź, co znaczą [E5, E10, B7, B10, LPG]Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.