Nowe oznaczenia na stacjach paliw. Sprawdź, co znaczą [E5, E10, B7, B10, LPG]

DSC06603
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Od października 2018 roku na wszystkich stacjach paliw w Polsce, będą obowiązywały nowe oznaczenia paliw. Będzie to: E5, E10, B7, B10 oraz LPG.

Wkrótce w życie wejdzie unijna dyrektywa, która wprowadzi nowe oznaczenia paliw na stacjach benzynowych w całej UE. Nowa norma PN EN 16492 zostanie wdrożona wejdzie w życie 12 października 2018.

Od tego dnia paliwa będą oznaczane nowymi symbolami, których Polacy do tej pory mogli nie widzieć lub nie znać. I tak benzyna będzie oznaczana literą „E” i różnicowana ze względu na maksymalną procentową zawartość biokomponentów. Podobnie olej napędowy, który będzie oznaczany literą „B”. Auto gaz pozostaje bez zmian i będzie oznaczany jako „LPG”.

Nowe oznaczenia paliw na stacjach: E5, E10, B7, B10 i LPG

Benzyna będzie oznaczana symbolem koła i będzie sprzedawana w trzech wariantach – E5, E10 i E85. Liczby przy literze odpowiadają zawartości procentowej biokomponentów, którą dopuszcza producent samochodu.

Olej napędowy będzie oznaczony symbolem kwadratu i będzie sprzedawany również w trzech wariantach – B7, B10 i XTL. XTL w tym przypadku oznacza olej napędowy powstały bez użycia ropy naftowej.

Najmniejszą rewolucję przeszedł auto gaz. Symbol w postaci rombu może być sprzedawany w czterech wariantach – wodór (H2), sprężony gaz ziemny (CNG), skroplony gaz ziemny (LNG) lub gaz płynny (LPG).

Nowe oznaczenia pojawią się nie tylko na dystrybutorach paliw, ale też na samochodach w pobliżu wlewów paliwa.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.