Będą nowe znaki drogowe 2020. Gdzie się pojawią i co oznaczają?

Estakada na alei Solidarności w Lublinie
Estakada na alei Solidarności w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt najnowszego rozporządzenia dotyczącego przepisów drogowych. Chodzi o znaki, które wkrótce mają się pojawić na drogach.

Chodzi o projekt rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji zmieniającego rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Projekt uzupełnia i doprecyzowuje obowiązujące przepisy, a także wprowadza nowe znaki drogowe. Rozporządzenie może wejść w życie po 2 tygodniach od jego ogłoszenia.

Zmiany obejmują m.in: dodanie do tzw. „zbiorczej tablicy informacyjnej” znaku D-34b informującego o obiektach dla podróżnych znajdujących się przy drodze. Chodzi np. o odległości od następnej stacji benzynowej, co jest – jak czytamy – „istotne w szczególności dla kierujących pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych”.

Zbiorcza tablica informacyjna

Kolejną zmianą znaku D-44a jest „śródmiejska strefa płatnego parkowania”, oznaczającego wjazd do strefy, w której za postój samochodu jest pobierana opłata. Projekt wprowadza też zmianę znaczenia i nazwy znaku D-45 „koniec strefy płatnego parkowania lub śródmiejskiej strefy płatnego parkowania”, rozszerzając jego zastosowanie także na wyjazd ze śródmiejskiej strefy płatnego parkowania.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania

Rozszerzeniu i doprecyzowaniu ulegnie również znak D-50 „zatoka”. Projektowana zmiana rozszerza zakres zastosowanie znaku poza tunelem, a także określa sytuacje, w których możliwe jest skorzystanie z miejsca wskazanego tym znakiem podczas np. awarii samochodu.

Projektowane rozporządzenie wprowadza też znaki pionowe F-14d–f (tablice wskaźnikowe na drodze ekspresowej umieszczane przed pasem wyłączania). Nowe znaki mają informować kierowców o odległości do zjazdu z drogi ekspresowej.

Odległość od zjazdu z drogi ekspresowej

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.