Baobab na placu Litewskim. Wiemy, kiedy zostanie wycięty!

We wtorek na godzinę 6 wyznaczono termin wycinki 120-letniej topoli czarnej tzw. baobabu z Placu Litewskiego. Na usunięcie drzewa zezwolił tydzień temu wojewódzki konserwator zabytków.

 

We wtorek o godzinie 6 rano rozpocznie się wycinka topoli czarnej tzw. „Baobabu” z placu Litewskiego. Wojewódzki Konserwator Zabytków 15 maja 2017 r. wydał decyzję zezwalającą na usunięcie topoli czarnej z Placu Litewskiego wskazując termin na usunięcie drzewa do 30 czerwca.

 

W decyzji zostało wskazane wykonanie nasadzenia rekompensacyjnego tego samego gatunku, tj. topoli czarnej o minimalnym obwodzie pnia 20 cm. Czas na wykonanie tego nasadzenia WKZ wskazał do końca 2018 roku.

 

– W tym momencie Miejski Architekt Zieleni poszukuje możliwie największej sadzonki tego gatunku, zapytania o takie drzewo zostało wysłane do podmiotów w kilku miejscach Polski – informuje Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego ratusza.

 

Przypomnijmy, że w grudniu 2016 r. pod własnym ciężarem całkowicie wyłamało się jedno z odgałęzień drzewa, co zachwiało statykę topoli czarnej. „Baobab” zbadało trzech zewnętrznych ekspertów dendrologów, a ekspertyzy te jednoznacznie wykazały, że drzewo jest w bardzo złym stanie zdrowotnym. By mieć całkowitą pewność, że usunięcie drzewa jest koniecznością, Urząd Miasta zwrócił się do Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie z prośbą o tomograficzne badanie stanu drzewa.

 

Badanie tomografem wykazało, że 85% obszaru w środku pnia jest spróchniałe i zainfekowane grzybem. Po wstępnym ostukaniu pnia gumowym młotkiem na różnych wysokościach specjaliści stwierdzili głuchy odgłos mogący być efektem toczącego się procesu destrukcyjnego wewnątrz pnia drzewa.

 

Po założeniu 11 punktów pomiarowych na wysokości 1,30 m od podstawy pnia i wykonaniu pomiaru stwierdzono, że wewnątrz rozwija się bardzo zaawansowany proces rozkładu tkanek drewna. Drewno sprawne technicznie zajmowało powierzchnię jedynie 15%, natomiast drewno uszkodzone stanowiło już 71 %. Pozostałe drewno (14%) znajdowało się w fazie przejściowej.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.