Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosił zakończenie przyjmowania wniosków do Bezpiecznego kredytu 2 procent w 2024 roku. Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiedziało, że Bezpieczny kredyt 2 proc. w obecnej formule, zostanie zastąpiony inną ofertą.
Banki nie przyjmują już wniosków o Bezpieczny kredyt 2 procent
Bank Gospodarstwa Krajowego wydał komunikat 1 stycznia 2024 r. o wstrzymaniu przyjmowania wniosków przez banki o udzielenie Bezpiecznego kredytu 2 procent. BGK wskazał, że z zarejestrowanych w systemie ewidencji dopłat wniosków o udzielenie Bezpiecznego kredytu 2% osiągnięte zostały ustawowe progi limitów dopłat (90 proc. dla roku 2024 i 75 proc. dla kolejnych lat).
„Jednocześnie informujemy, że prawo do dopłat uzyskają kredytobiorcy, których wnioski złożone do 31 grudnia 2023 roku włącznie, zostaną prawidłowo zarejestrowane przez banki kredytujące w systemie ewidencji dopłat do końca dnia 7 stycznia 2024 r.” – czytamy w komunikacie BGK.
Lista banków, które przyjmowały wnioski o Bezpieczny kredyt 2 procent:
- Alior Bank
- Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS
- Bank Ochrony Środowiska
- Bank PEKAO
- Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie
- Bank Spółdzielczy w Brodnicy
- Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie
- mBank
- PKO Bank Polski
- Santander Bank Polska
- SGB-Bank i Banki Spółdzielcze Zrzeszone z SGB-Bankiem
- VeloBank
- Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie
Koniec Bezpiecznego kredytu 2 procent w obecnej formule
„Bezpieczny kredyt 2% w obecnej formule, zostanie zastąpiony inną, korzystną dla kredytobiorców ofertą. W związku z wyczerpaniem ustawowego łącznego limitu na 2023 i 2024 rok na dopłaty do bezpiecznego kredytu 2%, Ministerstwo Rozwoju i Technologii prowadzi intensywne prace nad nową formułą wsparcia kredytobiorców” – informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Ministerstwo Rozwoju i Technologi wyjaśnia, że ustawowe limity wydatków na dopłaty do Bezpiecznego kredytu 2% zakładały, że wsparciem w latach 2023 i 2024 może być objęte ok. 50 tys. kredytów. Do 21 grudnia 2023 r. podpisano ok. 55,8 tys. umów kredytowych. Oznacza to, że łączne środki na bezpieczny kredyt 2% na lata 2023-2024 zostały wyczerpane i z początkiem nowego roku konieczne jest wstrzymanie przyjmowania nowych wniosków przez banki uczestniczące w programie.
„Wszystkie wnioski złożone do końca 2023 r. zostaną rozpatrzone” – uspokaja Ministerstwo Rozwoju i Technologi.
Dodaj swój komentarz