Automatyczna kwarantanna po skierowaniu na test na koronawirusa

7
Żołnierze WOT pobierają wymazy na obecność koronawirusa | fot. WOT

Wiele osób z objawami infekcji nie zgłasza się do lekarza POZ, bo nie chce być objętych automatyczną kwarantanną, a w przypadku pozytywnego testu, izolacją trwającą co najmniej 10 dni.

Automatyczna kwarantanna nakładana jest na pacjenta, któremu lekarz POZ wystawi skierowanie na badania wykrywające koronawirusa. Kwarantanna z powodu zlecenia testu zaczyna się w dniu następującym po skierowaniu na test i obowiązuje przez 10 dni. Można ja opuścić tylko na czas dojazdu do punktu pobrań, wykonania testu i powrotu. Jeżeli wynik testu jest negatywny, zwolnienie z kwarantanny jest automatyczne. Czytaj także: Jak sprawdzić wynik testu na Covid-19 przez internet? Krok po kroku

„Część pacjentów nie chce wymazu, by wykryć koronawirusa, bo wiedzą, że będą musieli być poddani prewencyjnej, automatycznej kwarantannie do uzyskania wyniku. To wielu odstrasza” – powiedziała konsultant krajowa ds. medycyny rodzinnej dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas.

Jednocześnie zaznaczyła, że wiele osób, podejrzewając u siebie Covid-19 i czując się dość dobrze, pozostaje po prostu przez 10 dni w domu. Jak wytłumaczyła, w ten sposób chce uniknąć kontroli wojska czy policji, nakładanej w przypadku wykrycia choroby u pacjenta, zachowuje się jednak odpowiedzialnie, tzn. unika wszelkich kontaktów i wychodzenia z domu.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.