Architektura – czy warto ją studiować i jaką otwiera przed Tobą przyszłość?

Jest kilka takich zawodów, które od zawsze cieszą się społecznym poważaniem i traktowane są jako zawody lepsze i bardziej prestiżowe. Lekarze, prawnicy, inżynierowie, wojskowi i… architekci. Ci ostatni mogą liczyć nie tylko na szacunek, ale też na bardzo wysokie zarobki. Zobacz, dlaczego warto zostać architektem i ile możesz zarabiać.

Dlaczego warto zostać architektem?

Jest kilka czynników, które decydują o tym, że wybranie architektury, jako kierunku swojego kształcenia, to bardzo dobry i bardzo przyszłościowy krok.

• Masz szansę na świetną pracę – praca architekta nie jest nudnym siedzeniem za biurkiem przez 8 godzin dzienne. To ciągłe wyzwania, spotkania z Klientami, to dynamiczny rozwój i szerokie możliwości awansu. Praca jest wyjątkowo satysfakcjonująca i bardzo różnorodna, co sprawia, że nigdy się nie nudzi.

• Przed Tobą przyszłość z naprawdę wysokimi zarobkami – minimalne zarobki początkującego architekta to 3000 zł miesięcznie, a zarobki uznanego specjalisty to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. Gra jest więc warta świeczki. Architekt to jeden z najlepiej opłacanych zawodów.

• Możesz się uczyć od najlepszych – na renomowanych uczelniach, takich jak np. Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie, wykładają autorytety w dziedzinie architektury. Na uczelni tej wykładowcą jest między innymi prof. Bolesław Stelmach – znany na całym świecie architekt, twórca między innymi budynku Centrum Spotkania Kultur – nowoczesnego i monumentalnego zarazem gmachu zaprojektowanego w minimalistycznym stylu. Nauka pod okiem takich osobistości musi się przełożyć na późniejszy sukces.

• Popyt na Twoją wiedzę i umiejętności nigdy nie zmaleje – rozwój społeczeństw przekłada się na ciągłą rozbudowę miast i małych miejscowości. Ludzie zawsze będą potrzebowali budynków, w których będą mogli mieszkać i się spotykać. Zapotrzebowanie na świetnych architektów rośnie z roku na rok, a wybitne jednostki robią karierę na całym świecie.

• Możesz wcielać w życie swoje wizje – każdy projekt jest inny, zmieniają się kanony, zmienia się moda i ludzkie potrzeby. Architekt przez cały czas tworzy tak, jak artysta. I jest nim w pewnym zakresie. Może urzeczywistniać swoje marzenia, wcielając w życie nawet najbardziej śmiałe plany.

• Tworzysz coś, co przysłuża się ludziom – Twoje projekty będą stale obecne w rzeczywistości ludzi. Staną się ich domami, szkołami, obiektami użyteczności publicznej. Staną się czym, co jest ważne i niezbędne do życia. To daje poczucie misji i świadomość, że dobrze wykorzystujesz swój czas.

• Zostawiasz po sobie coś ważnego – dobrze zaprojektowane budynki przetrwają wieki, przetrwają swojego projektanta i kolejne pokolenia. Architekt pozostawia po sobie wiele pięknych obiektów, a dzięki temu żyje w pamięci ludzi tak długo, jak jego dzieła.

– Architektura jest sztuką syntezy natury i kultury. Architekt służy ludziom, przekształca przestrzenie, aby byli w nich szczęśliwi, aby mądrze i miło spędzali czas, aby realizowali swoje pasje i pomysły na życie. A jednocześnie musi być to jego kreacja. Architektura powinna być dziełem sztuki, a więc tworzy ją Artysta. Jednocześnie architekt jest inżynierem, ma wiedzę techniczną – łączy aspekt humanistyczny z technicznym. A studia, to ten wyjątkowy czas, gdy można bezkarnie ważyć się na odleciane, najdziksze pomysły przestrzenne czy designerskie – mówi prof. Bolesław Stelmach.

Gdzie studiować architekturę?

Najlepiej jest wybrać studia możliwie blisko swojego miejsca zamieszkania. Wtedy oszczędzasz czas i pieniądze na dojazdy. W Lublinie możesz studiować architekturę dziennie i zaocznie, a także online i w ramach studiów podyplomowych. Możesz uczyć się w jednym z dwóch języków: po polsku albo po angielsku, w zależności od tego, jakie są Twoje preferencje. Wybierając dobrą uczelnię, inwestujesz w swoją przyszłość.

Gdzie młody architekt znajdzie pracę?

Możliwości w zakresie znalezienia pracy są naprawdę ogromne. Pierwsze, co zazwyczaj nasuwa się na myśl, to biuro projektowe. Drugie to firma deweloperska. Warto pamiętać jeszcze o tym, że architekci często zatrudniani są w charakterze doradców w firmach budowlanych oraz przedsiębiorstwach, które zajmują się produkcją materiałów budowlanych. Popularne jest też otwieranie własnej działalności gospodarczej, która daje ogromną swobodę wyboru tego, co powstanie na desce kreślarskiej młodego architekta.

Jak dostać się na architekturę i zostać architektem?

Żeby pozytywnie przejść rekrutację, konieczny jest odpowiednio wysoki wynik na maturze (i dobra znajomość matematyki oraz fizyki). Kandydat na studenta architektury musi mieć też świetnie wykształcony zmysł estetyczny, cechować się kreatywnością, umiejętnością myślenia przestrzennego oraz cierpliwością, dlatego że niektóre projekty wymagają ogromnego zaangażowania i spokojnego przemyślenia wielu kwestii.

Żeby zostać architektem, konieczne jest ukończenie studiów na wydziale architektury i urbanistyki a w celu uzyskania uprawnień architekta, odbycie praktyk zawodowych (trzyletnich). Przyszły architekt musi też zdać egzamin teoretyczno-praktyczny przeprowadzony przez Okręgową Izbę Architektów.

Architekt to zawód z przyszłością. To nieograniczone możliwości i realny wpływ na wygląd otaczającego nas świata. To droga, która pozwala tworzyć i spełniać się w swojej pasji. Sprawdź szczegóły rekrutacji na nowy rok akademicki i wybierz zawód, który da Ci pieniądze, szacunek i spełnienie.

Partnerem publikacji jest Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.

Więcej interesujących treści znajdziesz na stronie głównej spottedlublin.pl6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Bezczelna reklama wydziału architektury w Lublinie, nie mająca nic wspólnego z rzeczywistością. Robicie krzywdę wielu zdolnym młodym osobom, które zmarnują 5-6 lat życia na kierunek po którym nie ma pracy, perspektyw dobrych zarobków.

  2. Pięknie się to czyta. Jednakże, prawda jest niestety bardzo brutalna – jak pisali moi przedmówcy – początkujący architekt spotka się na swojej drodze nie z 3.000 zł na rękę i 8h fascynującej pracy a 8-10zł/h na umowę o dzieło/zlecenie i wyzyskiem trwającym ok. 10-12h/dobę. Zawód, jak najbardziej, piękny i pożyteczny, jednakże tylko dla osób, których rodzice liczą się z utrzymywaniem swojego dziecka do 30 roku życia… Nie wspominając o kosztach studiów, i nie piszę tu o czesnym w trybie niestacjonarnym – wydruki, modele, wycinanie laserowe, komputery, etc. Śmiem twierdzić, iż to młodzi architekci a nie lekarze-rezydenci powinni prowadzić protestacyjną głodówkę… Myślisz o architekturze? Ja nie odradzam – jakbym miał się cofnąć o 11 lat i stanąć przed wyborem kierunku studiów, zdecydowałbym tak samo. Radzę jedno – nie czytaj takich sponsoringów bo grozi to jedynie cukrzycą – pogadaj z prawdziwymi architektami o realiach zawodu. Pozdrowienia dla wszystkich!

  3. Co za ściema. Polecam iść na logistyke- nauka w drodze na egzamin a później znacznie lepsze warunki pracy. praca architekta nie jest nudnym siedzeniem za biurkiem przez 8 godzin ? Wielu moich znajomych siedzi po 10, a gdy trzeba to na noc nie idzie się do domu. Pracę najczęściej zaczyna się od bezpłatnych praktyk, później można liczyć na jakieś 1.5 tys. U mnie w biurze osoby z uprawnieniami i 10-letnim doświadczeniem dostają 3,5 tys… ja po 2 latach 2 tys. Oczywiście każdy na umowie ma najniższą krajową, więc w takiej sytuacji nawet kredytu na mieszkanie nikt nie da prestiżowemu architektowi

  4. Początkujący zarobi najniższą krajową i to często na umowę o dzieło z własną działalnością. Autora poniosło albo nie zna realiów, Zawód to prawda ciekawy nie nudny, ale bardzo nie doceniony i to również finansowo a do tego praca na okrągło 24h/7 .

  5. Haha pojechali z tą uczelnią, Warszawa, Wrocław Ew Kraków czy Gdańsk ale Lublin??? Nikt kto marzy o jak najlepszym wykształceniu nie liczy się z Lublinem ;)))

  6. hahahahha, 3 tys zł dla początkującego architekta? ktoś tu mocno fantazjuje!
    10zł/h lub najniższa krajowa to nejlepsze stawki jakie mlody architekt moze dostać, na wiecej nie ma co liczyc i marzyć.
    Po za tym zawód architekta to przede wszystkim praca w biurze przed komputerem. Odpowiedzialność za opracowywane projekty jest ogromna i nie idzie w parze z wynagrodzeniem. Autor artykułu zdecydowanie nie wie nic o pracy architekta.