Aplikacja miała odnaleźć osoby uchylające się od opłaty za śmieci. „Nie była w stanie przetworzyć takiej ilości danych”

kosze na śmieci
Kosze na śmieci | fot. Dominik Wąsik

Dokładnie rok temu Urząd Miasta Lublin poinformował, że dzięki aplikacji użyczonej przez miasto Świdnik uda się odnaleźć osoby, które uchylają się od opłaty za wywóz śmieci. Jak się okazało, udostępniona aplikacja nie podołała tak dużej ilości wprowadzonych danych.

Kto nie płaci za śmieci?

Na początku lipca 2022 r. Lublin ogłosił, że dzięki zawartemu porozumieniu z miastem Świdnik, uda się odnaleźć osoby, które do tej pory uchylały się od opłaty za wywóz śmieci. A to dzięki specjalnej aplikacji wykrywającej niespójności w deklaracjach określających wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, stworzonej na zlecenie Świdnika. W Świdniku dzięki tej aplikacji udało się „odnaleźć” aż 1,4 tys. mieszkańców, którzy do tej pory nie płacili za śmieci.

Więcej: Aplikacja pomoże wykryć nieprawidłowości w opłatach za wywóz śmieci. Okaże się, kto nie płaci

Aplikacja zestawia ze sobą zanonimizowane dane, znajdujące się w zasobach Urzędu Miasta oraz miejskich spółek i jednostek organizacyjnych z informacjami zawartymi w deklaracjach o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Po ich przeanalizowaniu narzędzie wskazuje adresy nieruchomości, których właściciele z dużym prawdopodobieństwem podali nieprawidłowe informacje.

„Aplikacja porównuje liczbę osób podaną w deklaracji śmieciowej z bazami prowadzonymi przez instytucje m.in. Urząd Stanu Cywilnego, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, żłobki, szkoły, przedszkola czy spółdzielnie mieszkaniowe. W przypadku potwierdzenia nieprawidłowości, właściciel nieruchomości zostanie wezwany do złożenia wyjaśnień i ewentualnie do korekty deklaracji” – mówi Anna Czerwonka z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Problematyczna aplikacja

Wdrożenie aplikacji rozpoczęło się od stworzenia bazy danych dla Lublina. Wykorzystano do tego dostępne informacje zawarte w deklaracjach o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz dane dotyczące, m.in. zużycia wody. Gdy baza danych była już gotowa, przystąpiono do technicznych testów aplikacji.

„Trwające testy pokazują, że wymaga ona jeszcze skonfigurowania dostępnych modułów, z uwagi na dużo większą ilość wprowadzonych do systemu danych” – informowała we wrześniu 2022 r. Anna Czerwonka.

Konfiguracja aplikacji zajęła pracownikom urzędu jeszcze kolejne miesiące. Jeszcze w lutym 2023 r. lubelski ratusz informował o trwających testach aplikacji.

„W związku z tym, że aplikacja była stworzona dla mniejszego miasta niż Lublin, pojawił się problem ze skonfigurowaniem dostępnych modułów do warunków naszego miasta. Aplikacja nie była w stanie przetworzyć informacji z dużo większej liczby wprowadzonych do systemu danych” – przekonuje Anna Czerwonka.

Lublin w inny sposób znajdzie osoby niepłacące

Miejscy urzędnicy nie poddają się i znaleźli inny sposób na znalezienie mieszkańców, którzy unikają płacenia za śmieci.

„Aktualnie skupiamy się na weryfikowaniu poprawności złożonych przez mieszkańców deklaracji przy użyciu miejskiego Modułu Analitycznego, stanowiącego jeden z elementów projektu „Budowa i rozbudowa e-usług w Gminie Lublin”. Moduł działa bez większych problemów i jest w stanie przetworzyć i porównać ze sobą duże ilości danych z różnych źródeł, m.in.: zużycie wody, dane z ewidencji ludności czy dane dotyczące dodatku węglowego” – mówi Czerwonka.

Przypomnijmy, że od lipca 2022 r. wysokość opłaty za wywóz śmieci jest uzależniona od liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.