Aplikacja pomoże wykryć nieprawidłowości w opłatach za wywóz śmieci. Okaże się, kto nie płaci

Pojemnik na odpady
Pojemnik na odpady | fot. Dominik Wąsik

Lublin chce odnaleźć mieszkańców, którzy nie płacą za wywóz odpadów. Pomóc ma w tym specjalna aplikacja, którą nieodpłatnie udostępni miasto Świdnik. W przypadku Świdnika dzięki aplikacji udało się odnaleźć 1 400 niepłacących mieszkańców.

Lublin chce złapać tych, którzy nie płacą za śmieci

Lublin skorzysta z aplikacji wykrywającej niespójności w deklaracjach określających wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, stworzonej na zlecenie Świdnika. Miasta zawarły porozumienie w sprawie nieodpłatnego udostępnienia aplikacji.

Aplikacja porównuje liczbę osób podaną w deklaracji śmieciowej z bazami prowadzonymi przez instytucje m.in. Urząd Stanu Cywilnego, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, żłobki, szkoły, przedszkola czy spółdzielnie mieszkaniowe. Po ich przeanalizowaniu narzędzie wskazuje adresy nieruchomości, których właściciele z dużym prawdopodobieństwem podali nieprawidłowe informacje.

„Praca z aplikacją rozpocznie się od stworzenia bazy danych dla Lublina. Następnie miasto przystąpi do testów, a potem do etapu weryfikacji niespójności w złożonych deklaracjach. W przypadku potwierdzenia nieprawidłowości, właściciel nieruchomości zostanie wezwany do złożenia wyjaśnień i ewentualnie do korekty deklaracji” – wyjaśnia Anna Czerwona z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Od 1 lipca ubiegłego roku w Lublinie obowiązuje nowa metoda naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wysokość opłaty jest uzależniona od liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość. Do tej pory złożono deklaracje na ponad 283 tys. mieszkańców Lublina.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.