„Alternatywka” Młodzieżowym Słowem Roku 2019. Co znaczy to słowo? Definicja

ludzie młodzież telefon
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Internauci już po raz czwarty wybrali Młodzieżowe Słowo Roku w plebiscycie organizowanym przez PWN. Tegorocznym słowem została „alternatywka”. Wiesz, co oznacza?

W sumie do Wydawnictwa Naukowego PWN wpłynęło ponad 41 tysięcy zgłoszeń. Wszystkie propozycje przeanalizowało jury plebiscytu w składzie: Marek Łaziński, Ewa Kołodziejek, Anna Wileczek i Bartek Chaciński.

Młodzieżowe słowo roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka w opisywaniu rzeczywistości” – wyjaśnia kapituła plebiscytu zorganizowanego przez PWN.

Na podstawie liczby oddanych głosów zadecydowano, że Młodzieżowym Słowem Roki 2019 będzie rzeczownik „alternatywka”. Drugie miejsce zajął rzeczownik „jesieniara”, czyli „miłośniczka jesieni”. Trzecie miejsce zajął rzeczownik „eluwina” – powitanie, efekt przekształcenia słowa halo/elo.

„Alternatywka” – młodzieżowe słowo roku

„Alternatywka” według słownika miejskiego slangu to typ ludzi (najczęściej osoba płci żeńskiej), który charakteryzuje się słuchaniem muzyki jak i ubieraniem się alternatywnie (od tego cały człon słowa). Jest kojarzone ze słuchaniem takich wykonawców jak Lil Peep lub Billie Eilish.

Alternatywkę często poznamy w tłumie przez takie rzeczy jak np: łańcuch na spodniach, rajstopy typu kabaretki, bluza marki Trasher, kolorowe włosy, kreski na oku oraz piercing i tatuaże.

Kim jest „jesieniara”?

Za najciekawszą, najtrafniejszą i najbardziej obrazową definicję, kapituła plebiscytu uznaje poniższe wyjaśnienie znaczenia jesieniary:

„Jesieniara to słowo określające osobę (mężczyznę bądź kobietę, jest to słowo bez przynależności płciowej) uwielbiającą porę roku jesień. Prawdziwe „jesieniary” charakteryzuje wykonywanie typowo jesiennych czynności, czyli siedzenia pod kocem w ciepłych ubrankach z gorącym kubkiem dowolnego napoju.”

Co znaczy „eluwina”?

Eluwina jest forma przywitania, inaczej „siema” lub „cześć”. Pochodzi od słowa „elo”. Słowo „eluwina” utworzył polski youtuber biorący udział w projekcie Team X- Kacper Blonsky. Eluwina to młodzieżowa forma powitania w XXI wieku. Słowo jest w użyciu od ok. sierpnia 2019 roku.

Młodzieżowym Słowem Roku 2018 roku był rzeczownik „dzban” określający osobę o mało lotnym intelekcie. W 2017 roku było to słowo/emotikona „XD”.

Autorzy „najbardziej kreatywnych słów” zostaną nagrodzeni zestawami słowników Wydawnictwa Naukowego PWN.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.