6 osób zatrzymanych za wyłudzone dotacje i pożyczki na ponad 12 mln złotych

gotówka pieniądze
Gotówka | fot. Adobe Stock

Funkcjonariusze CBA zatrzymali sześć osób w związku z prowadzonym śledztwem dotyczącym m.in. oszustw na szkodę PARP i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Dwie osoby trafiły do aresztu. Zabezpieczenie majątkowe na mieniu podejrzanych to ponad 3 mln zł.

Działania na terenie 4 województw

W dniu 19.07.2023 r. funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach, na terenie województw śląskiego, mazowieckiego dolnośląskiego oraz zachodniopomorskiego, zatrzymali sześć osób, do śledztwa na szkodę PARP i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Zatrzymani to osoby zarządzające firmami, które uczestniczyły w wyłudzeniach środków finansowych. Czynności realizowano na polecenie Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

Czytaj także: Zwłoki kobiety wyłowione z Zalewu Zemborzyckiego

Wyłudzone dotacje i pożyczki

Z ustaleń funkcjonariuszy CBA wynika, że przestępczy proceder polegał m.in. na wyłudzeniu dotacji oraz pożyczek na zakup urządzeń, linii produkcyjnych, a także usług i nowoczesnych technologii związanych z produkcją biomasy.

Zakupy były finansowane ze środków unijnych. Podmioty gospodarcze wystawiały nierzetelne faktury VAT oraz inne dokumenty mające znaczenie prawne, które poświadczały wykonanie usług i dostawę towarów, które w rzeczywistości miały fikcyjny charakter.

Zobacz również: Kradzież w akademiku Politechniki Lubelskiej. Straty około 100 tysięcy złotych

Zorganizowana grupa przestępcza

Prokurator Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, nadzorujący postępowanie, przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa oraz poświadczania nieprawdy w dokumentach.

Wobec dwóch podejrzanych prokurator skierował wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego o charakterze izolacyjnym. Sąd Rejonowy w Gliwicach w całości uwzględnił wnioski i na mocy jego postanowienia wobec dwojga podejrzanych zastosowano areszt tymczasowy na okres trzech miesięcy.

UWAGA: Tragiczny wypadek pod Lublinem. BMW wymusił pierwszeństwo. Motocyklista zmarł na miejscu

Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze nieizolacyjnym – dozory Policji oraz poręczenia majątkowe. Jednocześnie dokonano zabezpieczeń majątkowych na mieniu podejrzanych o łącznej wartości ponad 3 mln zł.

Czy kara jest odpowiednio „wysoka” do popełnionych przestępstw finansowych?
Podziel się swoją opinią anonimowo

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.