55-latka padła ofiarą oszusta podającego się za niemieckiego żołnierza

Telefon z napisem uwaga oszustwo
Fot. pexels.com

Oszust, obiecując wspólną przyszłość, nakłonił kobietę do przechowania sporej gotówki, którą miał jej przesłać kurierem. W rzeczywistości wyłudził od kobiety kilka przelewów na łączną kwotę prawie 22 tys. zł, rzekomo na opłaty celne.

Kobieta oszukana metodą „na żołnierza”

Z relacji 55-latki wynikało, że ich wirtualna znajomość rozpoczęła się na portalu społecznościowym. Osoba podająca się za niemieckiego żołnierza wysłała kobiecie zaproszenia do grona znajomych. Kobieta zaproszenie przyjęła i korespondowała z rzekomym żołnierzem ponad miesiąc.

Czytaj również: Przewoził 32 kg narkotyków za ponad 1,4 mln zł. Wpadł podczas kontroli na parkingu

Po zdobyciu zaufania 55-latki i zapewnieniach o wspólnej przyszłości oszust poprosił kobietę o przechowanie pewnej sumy pieniędzy. „Żołnierz” miał otrzymać dużą nagrodę finansową za udział w działaniach wojennych w Syrii, gdzie aktualnie przebywał.

55-latka zgodziła się i zgodnie z dalszymi poleceniami, przelała określone kwoty pieniędzy na wskazane przez oszusta konto. Przelewy miały umożliwić transport paczki z gotówką, która została wstrzymana w urzędzie celnym. Zapewnienia wydawały się na tyle wiarygodne, że kobieta dokonała kilku przelewów, na prawie 22 tys. zł.

Zobacz: Ponad połowa uczniów szkół, liceum, technikum myślała o samobójstwie. Co czwarty je planował

Jak się okazało, przelane środki nie były wystarczające, kobieta nadal dostawała wiadomości o potrzebie dalszych wpłat. Dopiero wówczas postanowiła opowiedzieć o wszystkim swojej rodzinie. Razem doszli do wniosku, że prawdopodobnie padła ofiarą oszustwa.

Policyjni śledczy zajęli się wyjaśnianiem sprawy, jednocześnie apelując o ostrożność w nawiązywaniu znajomości przez internet. Pamiętajmy, że w wirtualnym świecie łatwo jest stworzyć postać, która w rzeczywistości nie istnieje — informuje młodszy aspirant Małgorzata Pawłowska

Co sądzisz o takich oszustwach?
Dodaj swój komentarz anonimowo

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.