14. emerytura dla emerytów i rencistów. Prezydent podpisał ustawę

gotówka pieniądze
Gotówka | fot. Adobe Stock

19 lipca prezydent podpisał ustawę o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów.

Czy trzeba składać wniosek o 14 emeryturę

„Aby otrzymać czternastkę, nie trzeba będzie składać żadnych wniosków. ZUS i inne organy rentowe będą przyznawać i wypłacać to świadczenie z urzędu. Świadczenie zostanie wypłacone wraz z emeryturą i rentą oraz będzie doręczane tą samą drogą, co świadczenie główne (przelewem lub przekazem gotówkowym)” – poinformowała prezes ZUS.

Kiedy będzie wypłacana 14 emerytura w 2023 roku?

Tegoroczna 14. emerytura ma być wypłacana na przełomie sierpnia i września.

Ile wyniesie 14 emerytura w 2023 roku?

Szefowa ZUS zwraca uwagę, że czternastka w pełnej wysokości wyniesie co najmniej 1588,44 zł brutto, czyli tyle, ile wynosi obecnie minimalna emerytura.

„W przypadku osób ze świadczeniem głównym między 2900 zł a 4438,44 zł czternastka zostanie zmniejszona zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Na przykład do renty 3200 zł będzie przysługiwać czternastka w kwocie 1288,44 zł” – dodaje szefowa ZUS.

Minimalna wysokość czternastki będzie musiała wynieść co najmniej 50 zł, aby świadczenie przysługiwało.

Kto dostanie 14 emeryturę w 2023 roku?

19 lipca prezydent podpisał ustawę o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. W poniedziałek została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Ustawa określa warunki nabycia przez osoby uprawnione prawa do dodatkowego świadczenia pieniężnego, zwanego czternastą emeryturą. Świadczenie to ma przysługiwać na stałe.

Kto nie dostanie 14 emerytury?

Czternastki nie otrzymają osoby ze świadczeniem, którego wypłata będzie zawieszona na dzień badania prawa do czternastki, np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania.

Czy 14. emerytura to dobry pomysł?
Dodaj swoją opinię anonimowo

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.