Miłośnicy poezji i twórczości Józefa Czechowicza mają powody do radości. 15 marca 2025 roku obchodzona będzie 122. rocznica urodzin poety, a Muzeum Józefa Czechowicza w Lublinie przygotowało na ten dzień bogaty program wydarzeń. Wstęp na wszystkie atrakcje będzie bezpłatny, a wśród przygotowanych niespodzianek znalazły się m.in. spotkania, wystawy i spektakle.
Program obchodów rocznicy
Obchody urodzin Józefa Czechowicza odbędą się w Muzeum przy ul. Złotej 3 oraz w kilku innych lokalizacjach w Lublinie.
Harmonogram wydarzeń:
- 9:00 – 16:00 – Wystawa Danuty Mazur „Metafizyczne reminiscencje”
- 10:00 – Spotkanie pod pomnikiem Józefa Czechowicza
- 11:00 – Prezentacja maszyny do pisania poety
- 12:00 – Wystawa „Kołysanki” w Galerii Ratusz
- 14:00 – Spektakl „Czechowicz znany i mniej znany”
W ciągu całego dnia odwiedzający będą mogli także posłuchać opowieści o życiu poety, obejrzeć pamiątki z nim związane, przeczytać jego wiersze oraz własnoręcznie wykonać urodzinową przypinkę.

Historyczna maszyna do pisania poety
Jednym z najbardziej wyjątkowych punktów programu będzie prezentacja maszyny do pisania, której używał sam Józef Czechowicz na początku lat 30. XX wieku. To właśnie na niej poeta przepisywał swoje wiersze, nadając im ostateczny kształt.
W wydarzeniu weźmie udział Wojciech Rusin, aktor odgrywający rolę Czechowicza w spektaklu „Czechowicz. 20 i 2” prezentowanym przez Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Ponadto zwiedzający będą mogli zobaczyć oryginalne maszynopisy i rękopisy poety oraz poznać kulisy jego twórczości.
Wystawa „Kołysanki” – poezja w obrazach
Połączenie literatury i sztuki to motyw przewodni wystawy „Kołysanki” Marii Urban-Mieszkowskiej, która zostanie zaprezentowana w Galerii Ratusz przy Placu Króla Łokietka 1.
Ekspozycja ukazuje dialog między obrazem a słowem, zestawiając malarstwo inspirowane poezją Czechowicza z jego własnymi maszynopisami. Artystka, zachwycona cyklem „Kołysanki”, stworzyła serię obrazów, w których oddała emocje zawarte w twórczości poety.
Wystawa będzie okazją do poznania Czechowicza z innej perspektywy – jako inspiracji dla sztuk plastycznych.
Spektakl: „Czechowicz znany i mniej znany”
Obchody urodzin poety zakończy spektakl „Czechowicz znany i mniej znany”, który powstał w oparciu o materiały Teatru NN Brama Grodzka. Twórcy przedstawienia postanowili odejść od powszechnego wizerunku Czechowicza jako poety katastroficznego i ukazać go takim, jakim widzieli go przyjaciele – pełnym finezji i humoru.
To niecodzienna okazja, by spojrzeć na życie i twórczość Czechowicza w innym świetle, a także odkryć mniej znane fakty z jego biografii.

Józef Czechowicz – poeta, który inspiruje
Józef Czechowicz to jedna z najważniejszych postaci polskiej literatury XX wieku. Jego twórczość – przepełniona obrazami prowincjonalnego Lublina, ale także katastroficznymi wizjami – wywarła ogromny wpływ na kolejne pokolenia twórców.
Choć znany głównie jako poeta, Czechowicz był także prozaikiem, dramatopisarzem, publicystą i twórcą literatury dla dzieci. Fascynowały go również nowe media – pisał o radiu, filmie i kulturze popularnej. W 1934 roku stworzył jeden ze swoich najsłynniejszych utworów – „Poemat o mieście Lublinie”, który do dziś pozostaje ważnym symbolem literackim miasta.
Dołącz do świętowania!
122. rocznica urodzin Józefa Czechowicza to doskonała okazja, by odkryć lub przypomnieć sobie twórczość tego niezwykłego poety. Czy weźmiecie udział w obchodach? A może macie swoje ulubione wiersze Czechowicza? Podzielcie się nimi w komentarzach!
Ważny temat? Prześlij newsa!
Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.
Bądź na bieżąco z Lublinem!
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!
Dodaj opinię