Lekkoatleci AZS
Rome 2024 - Lekkoatleci AZS | Fot. Rafał Oleksiewicz

Ostatni tydzień przyniósł wiele emocji w świecie lekkoatletyki i pływania. Reprezentanci z Lublina pokazali swoje umiejętności na różnych arenach sportowych.

Lekkoatletyczne sukcesy w Rzymie i krajowych mityngach

Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce zakończyły się w Rzymie, gdzie ostatnie starty zaliczyli zawodnicy AZS UMCS Lublin. Adrianna Topolnicka zajęła piąte miejsce w eliminacyjnym biegu na 800 metrów z czasem 2:02.58, co niestety nie pozwoliło jej awansować dalej. W sztafecie męskiej 4×100 metrów z udziałem Łukasza Żaka biało-czerwoni popełnili błąd na trzeciej zmianie, co kosztowało ich zgubienie pałeczki i brak ukończenia biegu.

Na krajowych mityngach zawodnicy AZS UMCS Lublin pokazali świetną formę. W Memoriale Józefa Żylewicza wyróżniła się Alicja Wrona-Kutrzepa, triumfując na 400 metrów z nowym rekordem życiowym 52.58 sekundy. Adrianna Janowicz-Półtorak ukończyła bieg na drugim miejscu z czasem 53.73. Oskar Stachnik (59.40), Daria Zabawska (57.95) oraz Weronika Muszyńska (52.46) zaprezentowali swoje umiejętności w rzucie dyskiem.

Podczas 3. Memoriału Marka Zarychty w Płocku Szymon Żywko i Piotr Różycki rywalizowali na 800 metrów, gdzie Żywko zajął czwarte miejsce (1:53.74), a Różycki szóste (1:54.08). Żywko wcześniej zwyciężył w biegu na 1500 metrów z czasem 4:00.73. Na 49. Memoriale Zenona Sęka Andrzej Kuch wygrał w skoku w dal (7.50), a Patryk Grzegorzewicz na 400 metrów (46.82). Michał Kwaśniewski (68.61) i Marcelina Witek-Konofał (57.49) rywalizowali w rzucie oszczepem.

Na 26. Grand Prix Sopotu im. Janusza Sidły Bartosz Kitliński wygrał bieg na 800 metrów z czasem 1:46.90, a Łukasz Żak był trzeci na 200 metrów (21.21). Alicja Wrona-Kutrzepa (52.53) i Adrianna Janowicz-Półtorak (53.61) osiągnęły świetne czasy na 400 metrów, a Adrianna Topolnicka zanotowała jeden z najlepszych wyników sezonu na 800 metrów (2:01.75).

Na Otwartych Mistrzostwach Radomia U16 sprinterzy z AZS UMCS Lublin zajęli czołowe miejsca: Patryk Krupa (10.39), Jakub Lempach (10.66) oraz Jakub Chmiel (10.78) na 100 metrów. W biegu na 100 metrów przez płotki startowały Zuzanna Gozdera (13.62) oraz Alicja Rak (14.47).

Podczas Mistrzostw Województwa Lubelskiego U20 i U23 2024 Patryk Radwan był najszybszy na 100 metrów, a Szymon Gruszka na 300 metrów (35.07). Sergiusz Stański ustanowił nowy rekord życiowy w rzucie dyskiem (47.31). Maciej Hołub na 200 metrów (22.38) i Laura Wiesztor w skoku w dal (5.57) uzyskali najlepsze wyniki w sezonie.

Koszykówka: nowe wzmocnienia Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Polski Cukier AZS UMCS Lublin zakontraktował trzy nowe zawodniczki. Stella Johnson, Amerykanka z przeszłością w WNBA, dołączyła do zespołu po sezonie spędzonym w lidze szwedzkiej. Razem z nią do Lublina trafiły Zuzanna Kulińska z KGHM BC Polkowice i Magdalena Szymkiewicz z VBW Arki Gdynia.

Pływanie: Mistrzostwa Polski w kategoriach Masters

Lublin był gospodarzem Letnich Mistrzostw Polski w Pływaniu w Kategoriach Masters. Reprezentanci AZS UMCS Lublin zdobyli złote medale w każdej kategorii. Kazimierz Dedeszko-Wierciński triumfował na 50, 100, 200 i 400 metrów stylem dowolnym, a trener Piotr Kasperek zdobył złote medale na 200 metrów motylkiem i 1500 metrów dowolnym, ustanawiając rekord Polski w swojej kategorii wiekowej z czasem 22:42.42.

Co sądzicie o sukcesach naszych sportowców? Podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach i udostępnijcie artykuł, aby więcej osób mogło poznać osiągnięcia zawodników z Lublina!