Żywe karpie. Gdzie kupić karpia na święta Bożego Narodzenia?

Biedronka, Lidl, Selgros czy Auchan m.in. te sieci zrezygnowały ze sprzedaży żywego karpia. Zatem, w których sklepach można kupić żywego karpia na święta Bożego Narodzenia?

Nie ma chyba osoby, która nie kojarzyłaby smaku karpia. Gości on na stołach wszystkich polskich domów w dniu wieczerzy wigilijnej. I właśnie z tej okazji Polacy najczęściej sięgają po tę rybę. Karp należy do ryb średniotłustych, nie ma wielu kalorii, jest bogaty w składniki odżywcze, niezbędne do prawidłowego rozwoju organizmu, takie jak łatwo przyswajalne białko, kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, witaminy, mikroelementy czy fosfor.

Gdzie kupić żywego karpia przed świętami?

Żywe karpie to tradycja, która w Polsce powoli przemija. Ze względu na apele organizacji prozwierzęcych i rosnącą świadomość Polaków, coraz rzadziej można spotkać sklepy i miejsca, w których sprzedaje się przed świętami Bożego Narodzenia żywe karpie. Podobnie będzie i w tym roku.

Większość dużych sieci handlowych zapowiedziało, że w 2020 roku nie znajdziemy w ich ofercie żywego karpia. Żywy karp nie będzie sprzedawany w sklepach Aldi, Auchan, Biedronka, Carrefour, Kaufland, Lidl, Selgros i Tesco. W tych sklepach karpia kupimy w różnych postaciach (cały, patroszony, tusze, dzwonka, filety i porcje pakowane). Mogą być to ryby świeże lub mrożone.

Gdzie zatem kupić żywego karpia i ile kosztuje – CENA? Karpia prosto w wody możemy kupić w sklepach sieci Makro Cash&Carry (cena 12,59 PLN za kilogram) oraz Leclerc (cena 11,99 PLN za kilogram). Żywe karpie kupimy również na różnych targowiskach oraz prosto u hodowców karpi.

SPRAWDŹ: Gdzie kupić karpia? CENA: Biedronka, Lidl, Kaufland, Auchan, Carrefour [ZESTAWIENIE]

Żywy karp traci na popularności

Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Carrefour Polska w lipcu 2020 roku, 67 proc. przebadanych osób deklaruje chęć zakup karpia na Boże Narodzenie, w tym nadal blisko 40 proc. z nich planuje kupić go z basenów z wodą. Za takim rodzajem zakupu przemawia świeżość ryb, przywiązanie Polaków do tradycji, a także możliwość wyboru.

Z roku na rok rośnie jednak odsetek osób, które pozytywnie postrzegają propozycję wycofania ze sprzedaży karpia żywego. Jednocześnie ponad 60 proc. klientów deklaruje, iż w przypadku wycofania ze sprzedaży karpia żywego, kupią go w innej postaci np. płatów, filetów lub ryb patroszonych na tackach.

Natomiast, według sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie fundacji Compassion Polska, tylko 26,6 proc. Polaków planuje w tym roku zakup żywego karpia. Łącznie aż 67,7 proc. respondentów wskazało, że nie kupi żywego karpia na święta – 35,2 proc. planuje zakup karpia w innej formie, natomiast 32,5 proc. nie kupi go w ogóle.

>Sugerujemy: Limit osób w Wigilię i Boże Narodzenie. Ile osób będzie można zaprosić do domu?

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.