Koniec papierowych zwolnień lekarskich. Od lipca 2018 r. L4 przez internet

Zdjęcie ilustracyjne: | fot. shutterstock

Od 1 lipca 2018 roku lekarze nie będą mogli wystawiać zwolnień lekarskich (L4) na papierze. Mają je zastąpić elektroniczne, przez internet.

Od 1 stycznia 2016 roku lekarze mogą wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie, nazywane e-ZLA. Dotychczas niewielu lekarzy zdecydowało się na taki sposób wypisywania L4. Utrudnieniem była konieczność posługiwania się podpisem elektronicznym.

Zwolnienia na papierowym formularzu (ZUS ZLA) mogą być wystawiane jeszcze do końca czerwca 2018 r. Natomiast od 1 lipca 2018 r. lekarze będą wystawiać wyłącznie zwolnienia elektroniczne.

Wystawanie elektronicznych zwolnień będzie trwało krócej niż wypisywanie papierowego druku. Lekarz uzyska dostęp do danych pacjenta (ubezpieczonego), jego pracodawców (płatników składek) oraz członków jego rodziny – jeśli zwolnienie będzie wystawiane w celu opieki nad nimi. Gdy lekarz wpisze numer PESEL pacjenta, to pozostałe dane identyfikacyjne zostaną automatycznie uzupełnione przez system.

Nie oszukasz pracodawcy

Ma być to duże ułatwienie dla pracownika, ponieważ nie będzie musiał dostarczyć pracodawcy papierowego dokumentu, a pracodawca od razu dowie się, że pracownik idzie na chorobowe.

Pacjent, któremu lekarz wystawi e-ZLA nie jest związany terminem siedmiu dni na dostarczenie zwolnienia. W razie wątpliwości pracodawca będzie mógł od razu zwrócić się do ZUS o skontrolowanie pracownika. ZUS będzie też mógł z własnej inicjatywy podjąć taką kontrolę.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.