ZUS wysyła pity do Polaków. Rozliczysz się nawet za 1 dzień świadczenia. Zrób to przez Internet z rządową usługą TWÓJ E-PIT

Zgłoszenie do ZUS
Zgłoszenie do ZUS | materiały prasowe

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął rozsyłanie deklaracji podatkowych PIT za rok 2023. W ciągu najbliższych kilku tygodni kilka milionów formularzy trafi do osób, które otrzymywały świadczenia z ubezpieczeń społecznych w 2023 roku. Proces wysyłki deklaracji potrwa do końca lutego 2024 roku.

Wysyłka deklaracji PIT – miliony formularzy trafią do Polaków

Każdego roku wysyłka deklaracji podatkowych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna się w drugiej połowie stycznia i trwa do końca lutego. W zależności od rodzaju otrzymywanych świadczeń, beneficjenci otrzymają formularze PIT-40A, PIT-11A lub PIT-11.

Co zrobić z PIT-em, jak się rozliczyć z Urzędem Skarbowym?

Obowiązek rozliczenia PIT w 2024 roku, dotyczy każdego kto w 2023 roku osiągnął jakikolwiek dochód podlegający opodatkowaniu zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Bez względu na wysokość uzyskanego dochodu oraz związane z nim koszty, kluczowym jest samo uzyskanie jakiegokolwiek dochodu, a nie jego konkretna kwota.

pit podatek
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Rodzaje PIT-ów, który za co i dla kogo

PIT-40A otrzymają emeryci i renciści, którzy pobierali świadczenie z ZUS przez cały rok kalendarzowy, a wynikiem rozliczenia będzie niedopłata podatku lub rozliczenie wyniesie zero złotych. Dotyczy to także emerytów i rencistów zamieszkałych za granicą w państwach, z którymi Polskę łączą umowy o unikaniu

PIT-11A to informacja o dochodach dotycząca osób, które pobierały inne niż emerytura i renta świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego, m.in. zasiłki: chorobowe, macierzyńskie, opiekuńcze, świadczenia rehabilitacyjne. Deklaracje te otrzymają również osoby, które nie pobierały świadczeń do końca roku podatkowego albo w momencie rozliczania podatku nie są już świadczeniobiorcami ZUS.

PIT-11A otrzymają także świadczeniobiorcy, którzy złożyli w ZUS oświadczenie o zamiarze wspólnego rozliczania dochodów z małżonkiem lub dziećmi,  wniosek o obliczanie i  pobieranie zaliczki na podatek według wyższej skali podatkowej lub wniosek o niesporządzaniu rocznego obliczenia podatku na PIT-40A.

PIT-11 otrzymają z kolei osoby, które pobrały w ubiegłym roku: świadczenie należne po osobie zmarłej, alimenty potrącone ze świadczenia wypłacanego przez ZUS na podstawie wyroku sądu lub należności na zaspokojenie potrzeb rodziny, jeżeli pozostają w rozdzielności majątkowej.

Co zrobić z otrzymanym PIT-em

Podatnik, który otrzyma z ZUS:

  • PIT-40A – nie musi składać zeznania podatkowego do swojego urzędu skarbowego,
  • PIT-11A lub PIT-11 – może samodzielnie złożyć zeznanie do swojego urzędu skarbowego albo poczekać do 30 kwietnia br. – wtedy urząd skarbowy zaakceptuje zeznanie PIT-37 za 2023 r. wygenerowane automatycznie w usłudze Twój e-PIT.

Rozlicz się za pomocą E-PIT

Twój e-PIT to zautomatyzowane i gotowe do użycia roczne zeznanie podatkowe dla osób fizycznych, udostępniane przez Krajową Administrację Skarbową. Osoba rozliczająca się za pomocą tej usługi nie potrzebuje wypełniać żadnych formularzy ani składać wniosków, aby skutecznie dokonać rozliczenia podatkowego. Usługa dostępna jest w platformie E-Urząd Skarbowy.

pod adresem : https://www.podatki.gov.pl/e-urzad-skarbowy/

Znajdziesz tam swoje zeznanie podatkowe, które warto skontrolować pod względem poprawności deklarowanych danych. Najlepiej zalogować się tam po dniu 15 lutego, do tego, czasu urzędnicy przygotują dla Ciebie twój PIT.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.