ZUS: od 1 września 2022 emeryci i renciści mniej dorobią do swoich świadczeń

Limity dorabiania dla emerytów i rencistów od 1 września 2022 r.
Limity dorabiania dla emerytów i rencistów od 1 września 2022 r. | fot. Adobe Stock

Od 1 września 2022 r. zmaleją limity dorabiania dla emerytów i rencistów. Nowe limity spowodują zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Kogo obowiązują kwoty graniczne przychodów?

Niższe limity dorabiania dla emerytów i rencistów od 1 września 2022 r.

Do rent i emerytur można dorabiać, ale obowiązują określone limity, które zmieniają się co trzy miesiące. Ich wysokość zależy wprost od przeciętnego wynagrodzenia w kraju za poprzedni kwartał. W drugim kwartale płace spadły, dlatego od 1 września limity dla pracujących emerytów i rencistów również są nieco niższe – o kilkadziesiąt złotych.

Kwoty przychodu od września do listopada 2022 r.

Pierwszy próg przychodu wynosi 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Od września będzie to 4309,40 zł brutto. Miesięczne zarobki do tej kwoty nic nie zmieniają w wypłacanym świadczeniu. Jeśli przychód emeryta lub rencisty jest wyższy, to wypłatę świadczenia odpowiednio zmniejsza się za ten miesiąc, w którym doszło do przekroczenia.

Drugi próg przychodu wynosi 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, od września to 8003,20 zł. Jego przekroczenie skutkuje zawieszeniem wypłaty świadczenia za dany miesiąc.

Nowe kwoty limitów ZUS obowiązują we wrześniu, październiku i listopadzie. Zmienią się znowu od 1 grudnia.

Dorabianie do renty bez ograniczeń — kiedy możliwe?

Wysokością przychodów nie muszą przejmować się emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn). Oni mogą dorabiać do świadczeń bez ograniczeń.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.