ZUS kończy wysyłkę „trzynastek”. Blisko 9 mld zł trafiło do rencistów i emerytów

pieniądze
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Prawie 9 mld zł trafiło już do emerytów i rencistów z tytułu tzw. trzynastego świadczenia. Do wypłaty zostały jeszcze tylko trzynastki dla osób, które pobierają świadczenia i zasiłki przedemerytalne.

Jednorazowe świadczenia pieniężne trafiły do zainteresowanych w terminie płatności majowej emerytury lub renty. Terminy wypłat w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych to 1, 5, 6, 10, 15, 20 oraz 25 dzień miesiąca. 25 maja wypadła sobota, więc ostatnie trzynastki wpłynęły na konta emerytów i rencistów już dzień wcześniej. W sumie ZUS wypłacił blisko 8,3 mln trzynastych świadczeń na kwotę 8,9 mld zł brutto.

Do wypłaty zostały jeszcze trzynastki dla osób pobierających świadczenia przedemerytalne i zasiłki przedemerytalne. Dla tych klientów terminem płatności jest 1 czerwca. To dzień wolny od pracy, dlatego trzynastki trafią do tych osób najpóźniej w piątek (do 31 maja). W województwie lubelskim świadczenia i zasiłki przedemerytalne pobiera około 4,9 tys. osób.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych kończy już także wysyłkę decyzji o przyznaniu jednorazowego świadczenia pieniężnego. Do piątku korespondencja powinna dotrzeć do każdego, kto otrzymał trzynastkę.

ZUS przypomina, że do jednorazowego świadczenia pieniężnego mają prawo osoby, które na 30 kwietnia 2019 r. miały prawo do wypłaty m.in. emerytury, renty, świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.