"Żurawie" 2016 nadlatują

"Żurawie" 2016 nadlatują - Spotted Lublin - najnowsze wiadomości z Lublina

Kogo będą oceniać Marcin Wroński, DJ Papa Zura czy Grażyna Lutosławska? Najzdolniejszych działaczy w zakresie szerzenia lubelskiej kultury. Znamy nominowanych do tegoroczny „Żurawi”

„Słowo”, „Dźwięk”, „Obraz”, „Animator kultury” – w tych kategoriach wyłoniono dwunastu nominowanych. Zgłoszeń było ponad dwieście. To dowodzi, że w naszym mieście dzieje się dużo. A odpowiadają za to młodzi ludzie, między osiemnastym, a trzydziestym rokiem życia.

„Słowo”:

Dorota Lesiak – Dwukrotna laureatka Stypendium Prezydenta Miasta Lublina za osiągnięcia artystyczne w 2014 i 2015 roku oraz NAGRODY LOKOMOTYWY za twórczy i wybitny wkład w rozwój ruchu recytatorskiego.

Patryk Pawelec – Zdobywca m.in. 1-go miejsca i nagrody publiczności na 60. Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim, a także Grand Prix na XX Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?” w Elblągu.

Jan Tuźnik – Twórca Klepiska – autorskiego pomysłu na zaaranżowanie wiejskiej stodoły na potrzeby sztuki. Najważniejszą gałęzią przedsięwzięcia jest Teatr na Klepisku­ jedyny profesjonalny teatr w powiecie puławskim.

„Dźwięk”:

Tadeusz Cieślak – Lider własnego tria, członek takich zespołów jak Sekta Denta, Betanjehu, Cząstki Elementarne, Fusion B. Współtwórca niezależnej wytwórni Centrum Badania Możliwości, udzielający się m.in. w 3275kg Orchestra, czy Lublin Soundpainting Orchestra.

Emapea – kolażysta dźwiękowy. Samouk, w pracy twórczej posługujący się samplerem. Beatmaker, producent muzyczny, meloman.

Kaja Kurczuk – Zdobywczyni wyróżnienia honorowego na 51. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Wokalistka zespołu Jazz.Lub. Obecnie pracuje nad debiutancką płytą, składającą się z autorskich utworów.

„Obraz”:

Michał Bednarski –  Twórca ilustracji do wielu magazynów w Polsce i na świecie. Ubiegłoroczny laureat nagrody Klubu Twórców Reklamy KTR w kategorii „Portfolio Ilustracja 2015”. Jest autorem kilku projektów murali, jeden z nich możemy podziwiać od niedawna na Starych Bronowicach w Lublinie.

Karolina Józwik – Projektuje pod szyldem Senstudio. Stworzyła markę Kumakumie. Projektuje okładki płyt dla Orkiestry św. Mikołaja i plakaty na Mikołajki Folkowe (jeden z nich zajął 3 miejsce w Plakatonie w 2010 roku.  Zajęła 1. miejsce w przeglądzie Filmów Krótkometrażowych i Animowanych na UMK w Toruniu.

Paweł Jasyn – Od wielu lat związany z Grupą Fotografów Lubelskich i Fundacją „5Medium”. Samouk, aktualnie poznaje tajniki fotografii tradycyjnej, niekonwencjonalnej, łączącej podstawy fizyczne fotografii z nowoczesnymi materiałami. Prowadzi zajęcia dla różnych grup wiekowych m.in w projektach: Aktywni On/Offline, Kreatywni w Fotografii, Akademia Sztuk Dziecięcych.

„Animator kultury”:

Anna Bakiera – Zawodowo związana z Centrum Kultury w Lublinie Europejską Fundacją Kultury Miejskiej. Prowadzi Brain Damage Gallery. Koordynatorka i współkoordynatorka kulturalnych projektów międzynarodowych: „Europe Grand Central”, „Polish Urban Art”.

Arkadiusz Kaźmierak – Pomysłodawca i koordynator projektów „Eclectic Garden”, „CPZ Street Contest” i „Centralny Plac Zabaw”. Autor międzynarodowych projektów sportowo-artystycznych na Noc Kultury (2012-2015) oraz członek Rady Programowej NK (2014/2015). Zajmuje się programowaniem i organizacją Lublin Jazz Festiwalu.

Rafał Lis –  Członek międzynarodowej grupy animatorów „Actors of Urban Change”. Zaangażowany w działania kulturalne, artystyczne i społeczne, m.in. współkoordynator projektów „Lokatorzy. Pracownia mitów” i „LubARTowska”. W roku 2015 koordynator „Więcej światła” podczas Nocy Kultury 2015. Stypendysta Prezydenta Miasta Lublin na realizację projektów z zakresu upowszechniania kultury w 2016 roku.

Jury w składzie: Piotr Celiński (UMCS), Witold Dąbrowski (Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”), Grzegorz Józefczuk (Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza), Jarosław Koziara (grafik, designer), Rafał “koZa” Koziński (Centrum Kultury), Grażyna Lutosławska (Polskie Radio Lublin), Janusz Opryński (Teatr Provisorium, Festiwal Konfrontacje Teatralne), Anna Nawrot (Centrum Kultury), Marcin Pospiszyl (LSM Soundsystem), Andrzej Rusin (Kinoteatr Projekt), Waldemar Tatarczuk (Galeria Labirynt), DJ Papa Zura (DJ, SoulSerivce) i pisarz – Marcin Wroński, wybierze czterech laureatów.

6. maja o godzinie 19. w Studiu Muzycznym Polskiego Radia Lublin na uroczystej gali poznamy zwycięzców plebiscytu. Każdy z nich otrzyma statuetkę oraz 2 tys. złotych ufundowane przez prezydenta miasta. Organizatorami imprezy są jest Fundacja Kultury Audiowizualnej „Beetle” i Polskie Radio Lublin.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.