Żołnierze w szpitalach covidowych. Mają pomóc w liczeniu wolnych łóżek

WOT szpitale 1
Żołnierze WOT w szpitalach covidowych

Żołnierze WOT pojawili się w szpitalach w regionie. Są już m.in. w Zamościu, Hrubieszowie i Łukowie. Ich zadaniem jest przejęcie części obowiązków pracowników szpitali.

Od 4 listopada żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wspierają szpitale zajmujące się leczeniem pacjentów zakażonych koronawirusem w aktualizacji danych o wolnych łóżkach. Monitoring jest całodobowy. Zbiorcze statystyki będą aktualizowane 7 dni w tygodniu, co 3-4 godziny.

Dane ze szpitali trafiają bezpośrednio do wojewódzkich koordynatorów ratownictwa medycznego, którzy następnie przekazują informacje o wolnych łóżkach w szpitalach do załóg karetek covidowych.

Precyzyjne i aktualne dane o miejscach gotowych na przyjęcie pacjenta z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa, wymagającego hospitalizacji jest kluczowe. Umożliwiają bowiem szybkie przekazanie pacjenta do najbliższego szpitala, który zagwarantuje jego przyjęcie.

„Zaangażowanie WOT w uzupełnianiu i monitorowaniu dostępności łóżek dla pacjentów chorych na Covid-19 stanowi istotne wsparcie. Od jakości i aktualności gromadzonych przez szpitale danych zależy to, jak szybko pacjent trafi do placówki i otrzyma niezbędną pomoc” – wskazuje Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Terytorialsi w lubelskich szpitalach

Zadaniem żołnierzy WOT jest także przejęcie części obowiązków pracowników placówek medycznych, a tym samym odciążenie wykwalifikowanego personelu, aby mógł skupić się na pomocy chorym pacjentom. Do zadań żołnierzy należy mierzenie temperatury, wstępny triaż, kierowanie ruchem pacjentów, pomoc w wypełnianiu ankiet oraz pobieranie wymazów. Ponadto żołnierze WOT coraz częściej pomagają na oddziałach szpitalnych w opiece nad pacjentami.

W realizację tych zadań w woj. lubelskim włączyli się żołnierze 2 Pułku Rozpoznawczego z Hrubieszowa. Wspólnie z żołnierzami 2 Lubelskiej Brygady OT służą w kilku placówkach medycznych, m.in. w Zamościu i Hrubieszowie. Od kilku dni wspólnie działają również w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Łukowie, gdzie jest wyjątkowo trudna sytuacja. Tutaj żołnierze pracują na oddziałach szpitalnych w 12-godzinnym systemie zmianowym. Do ich zadań należy, m.in. karmienie pacjentów, zmiana pościeli, czy prace porządkowe.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Lekarze dostali podwyżki 100 %-owe A żołnierze WOT za 120 zł robią za nich robotę za 120 zł za 12 godz. Ciężkiej pracy.