Znów będzie okazja na dotacje budowy systemów małej retencji z programu „złap deszczówkę”

Przykłady realizacji instalacji do zatrzymywania wód opadowych w Lublinie
Przykłady realizacji instalacji do zatrzymywania wód opadowych w Lublinie | fot. Miasto Lublin

Z początkiem marca ruszy nabór do drugiej edycji miejskiego programu ochrony zasobów wodnych „złap deszczówkę”. W tym roku miasto przyzna dotacje na łączną kwotę 150 tys. złotych.

Druga edycja programu „złap deszczówkę”

Miejski program małej retencji adresowany jest do mieszkańców Lublina. Wnioski o dofinansowanie do budowy systemów małej retencji mogą składać osoby fizyczne – właściciele lub osoby posiadające inny tytuł prawny do lokali mieszkalnych i nieruchomości położonych w granicach administracyjnych Lublina, z wyłączeniem nieruchomości, na których zarejestrowana jest działalność gospodarcza.

Wniosek o udzielenie dotacji może zostać złożony na realizację inwestycji polegającej na budowie naziemnego wolnostojącego zbiornika na wody opadowe z dachu, podziemnego zbiornika na wody opadowe, ogrodu deszczowego w pojemniku, studni chłonnej, czy innych rozwiązań.

Oprócz danych wnioskodawcy lub pełnomocnika wniosek powinien zawierać charakterystykę planowanej inwestycji, opis nawierzchni, z której zbierane będą wody opadowe i roztopowe, opis planowanej inwestycji (parametry techniczne, sposób wykorzystania zgromadzonych wód opadowych, nasadzone rośliny, itp.) oraz zestawienie planowanych wydatków.

„Termin zakończenia inwestycji i złożenia wniosku o rozliczenie dotacji nie może być późniejszy niż 15 listopada. Do wniosku należy załączyć dokumenty potwierdzające tytuł prawny do dysponowania nieruchomością oraz pełnomocnictwo w przypadku współwłasności” – mówi Anna Czerwonka z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Mieszkańcy będą mogli liczyć na wsparcie w wysokości 70 proc. poniesionych kosztów kwalifikowanych, maksymalnie 5 tys. zł na jedną nieruchomość.

Pierwsza edycja miejskiego programu ochrony zasobów wodnych dla miasta Lublina realizowana była w latach 2020-2021. Miasto dofinansowało łącznie 54 projekty mieszkańców, przyznając dotacje na łączną kwotę 163 tys. zł. W ramach programu powstało kilkadziesiąt instalacji małej retencji: zbiorników podziemnych i naziemnych, studni chłonnych i oczek wodnych.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.