Żniwa w skansenie. Żniwiarze z kosami pokażą, jak wyglądał zbiór zbóż na przedwojennej wsi

Żniwa w lubelskim skansenie
Żniwa w lubelskim skansenie | fot. K. Wasilczyk

Pole żyta złoci się już przy wiatraku z Zygmuntowa w oczekiwaniu na nadchodzące żniwa. W najbliższą niedzielę w lubelskim skansenie pojawią się żniwiarze z kosami w dłoniach, by zaprezentować, jak wyglądał zbiór zbóż na przedwojennej wsi.

Żniwa skansen 2022

W niedzielę, 24 lipca, w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędzie się „Żniwowanie”. Kulminacyjnym miejscem wydarzenia będzie pole pomiędzy zagrodą z Urzędowa a wiatrakiem z Zygmuntowa, gdzie goście skansenu będą mogli na własne oczy zobaczyć, jak wyglądało żęcie i koszenie zboża, skręcanie powróseł czy wiązanie snopków.

Tego dnia będzie można także wejść do wnętrza młyna i wysłuchać opowieści o tym, jak prowadzony był tam przemiał zboża na mąkę. Dodatkowo w stodole z Urzędowa odbędzie się pokaz młocki, zaś w chałupie z Żukowa zostaną upieczone podpłomyki. Po wydarzeniu, o godz. 15, w kościele z Matczyna (Sektor Miasteczko) zostanie odprawiona msza święta.

Wydarzenie jest biletowane: 18 zł (normalny), 9 zł (ulgowy).

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. BŁĄD! Tak właśnie żniwa wyglądały jeszcze w latach pięćdziesiątych. Jeżeli zamieszcza się takie teksty i takie zdjęcia to trzeba pisać prawdę.