Zniszczony brzeg rzeki Bystrzycy. Od kilku dni pracuje tu ciężki sprzęt

Koparka nad rzeką Bystrzycą | fot. Dominik Wąsik

Od kilku dni nad Bystrzycą pracuje ciężki sprzęt. Porośnięta bujną roślinnością skarpa została ścięta przez pracowników z podkaszarkami, a koparka wybiera muł z koryta rzecznego.

Jak się okazuje to nie żadna inwestycja nad Bystrzycą, a prace konserwacyjne rzeki. W wyniku upałów poziom Bystrzycy znacząco się obniżył, a okres suszy i wysokich temperatur ułatwił służbom dostęp do rzeki.

Drożne koryto przepływającej przez Lublin Bystrzycy to nie tylko poprawa estetyki rzeki, ale także jeden z elementów bezpieczeństwa mieszkańców. Szczególnie podczas intensywnych opadów deszczu.

Prace są wykonywane na zlecenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, który od niedawna jest częścią Państwowego Gospodarstwa Wodnego Polskie Wody.

Oczyszczanie dna rzeki Bystrzycy | fot. Dominik Wąsik

Działania Wód Polskich nad rzeką Bystrzycą nakierowane były na konieczne do wykonania prace polegające na usunięciu namułu i rumoszu zdeponowanego w sąsiedztwie skarp rzeki wraz z usunięciem roślinności z koryta oraz jego oczyszczeniu z zalegających w nawisach śmieci” – wyjaśnia Jarosław Kowalczyk, rzecznik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie.

Jak się dowiedzieliśmy prace są prowadzone na odcinku od starego mostu na wysokości ul. Turystycznej do zjazdu przy ul. Wapiennej, czyli odcinek ok. 4,50 km.

Wykonanie całości zadania, tj. koszenie, usuwanie nawisów (odmulanie) oraz II koszenie planowane jest do wykonania do końca października” – dodaje Kowalczyk.

Oczyszczanie dna rzeki Bystrzycy | fot. Dominik Wąsik


WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.