Zmiany w szczepieniach. Rząd dopuszcza możliwość mieszania preparatów

Szczepienie przeciw Covid-19
Szczepienie przeciw Covid-19 | fot. Katarzyna Link, LUW

W przypadku wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki przeciw covid, planujemy dopuszczenie mieszania preparatów – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Możliwość mieszania szczepionek

Podczas piątkowej konferencji prasowej szef resortu zdrowia ogłosił, że możliwe będzie mieszanie szczepionek i przyjęcie drugiej dawki preparatu innej firmy. Taka możliwość będzie dopuszczona w przypadku wystąpienia u pacjenta niepożądanych odczynów poszczepiennych.

„Chcieliśmy zająć się grupą osób, które odnotowały niepożądany odczyn poszczepienny po pierwszej dawce szczepionki. Chcemy dopuścić schemat szczepienia dopuszczający możliwość mieszania preparatów. Jest to warunkowane zgłoszeniem NOP-u” – powiedział Adam Niedzielski.

Premie dla lekarzy rodzinnych POZ

„Wszystkie analizy wskazują na to, że czwarta fala pandemii będzie się rozpędzała. Od dwóch tygodni mamy do czynienia ze wzrostem zakażeń na poziomie 20 proc. Jeżeli nie będziemy kontynuowali dynamicznej akcji szczepień, to szybciej wystąpi wzrost zakażeń” – dodał Niedzielski.

Jak przekazał szef KPRM Michał Dworczyk, blisko 33,5 mln to liczba wszystkich wykonanych szczepień, zaś prawie 18 mln osób przyjęło pierwszą dawkę, a ponad 17 mln przyjęło dwie dawki szczepionki. – „To duże liczby, ale one nas nie satysfakcjonują. Cały czas widzimy, że spada liczba osób, które rejestrują się na szczepienia” – powiedział.

„Udało nam się wypracować schemat współpracy, który będzie premiował lekarzy rodzinnych, którzy uzyskają wysoki poziom zaszczepienia swoich pacjentów” – zapowiedział Niedzielski.

Lekarze rodzinni będą otrzymywać gratyfikacje za zachęcenie swoich pacjentów do szczepień – szczególnie tych powyżej 55. roku życia.

„Szczególnie zależy mam na osobach pow. 55 lat, dlatego za zaszczepienie tych pacjentów gratyfikacja będzie wyższa” – przekazał Filip Nowak, prezes NFZ.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.