Zmiany w programie 500 plus od 2022 roku. Gminy nie będą przyznawać świadczenia

rodzina 500 plus pieniądze
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Od przyszłego roku będą zmiany w programie 500 plus. Gminy nie będą już przyznawać świadczenia 500+, a wniosek będzie można złożyć tylko przez Internet. Natomiast wypłata 500 plus będzie tylko w formie bezgotówkowej. Przedstawiamy szczegóły nadchodzących zmian.

Zmiany w 500 plus. Od kiedy?

Rada Ministrów przyjęła we wtorek 31 sierpnia projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw. Od 1 stycznia 2022 r. obsługą spraw związanych ze świadczeniem wychowawczym Rodzina 500 PLUS zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, odciążając w ten sposób gminy.

„To spora oszczędność. Zgodnie z szacunkami zmiana ta spowoduje redukcję kosztów obsługi programu „Rodzina 500+” o ok. 3,1 mld zł w latach 2022-2032” – informuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. ZUS zajmie się rozpatrywaniem wniosków oraz wypłatą świadczenia.

Zmiana dotyczy także samego wniosku, który od przyszłego roku będzie można złożyć wyłącznie przez Internet. W każdej jednostce ZUS będą udostępnione komputery, na których można będzie wypełnić wniosek, również z asystą pracownika ZUS. Planowane jest także utworzenie dodatkowych, mobilnych punktów składania wniosków w innych placówkach czy urzędach (np. Poczta, KRUS).

Nowelizacja ustawy zakłada także, że świadczenie wychowawcze wypłacane będzie jedynie w formie bezgotówkowej na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Ważne terminy

Planowany termin wejścia w życie zmian to 1 stycznia 2022 r. Od tej daty ZUS rozpatrywałby wnioski o „500+” na nowe dzieci, natomiast gminy kontynuowałyby do 31 maja 2022 r. wypłaty przyznanych przez siebie przed 1 stycznia 2022 r. świadczeń. Docelowo od 1 czerwca 2022 r. ZUS będzie jedynym realizatorem świadczeń wychowawczych.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.