Zmiany w 500 PLUS od 2022 roku. Wypłatą świadczenia zajmie się ZUS. Czy trzeba składać nowe wnioski?

rodzina 500 plus pieniądze
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Od 2022 roku ZUS stopniowo zacznie przejmować od gmin obsługę programu Rodzina 500 PLUS. Czy w związku z tą zmianą trzeba składać nowe wnioski o 500 PLUS? Odpowiadamy.

Wypłata 500 PLUS od 2022 roku

Do 31 grudnia 2021 roku wnioski o 500 plus przyjmują jeszcze ośrodki pomocy społecznej lub pomocy rodzinie. Gminy będą wypłacać świadczenia aż do końca okresu, na jaki je przyznały, czyli do maja 2022 roku.

Zobacz także: Wypłata 500 PLUS GRUDZIEŃ 2021. Czy 500+ będzie przed świętami Bożego Narodzenia? TERMINY

Od 1 stycznia 2022 r. do ZUS należy składać wnioski tylko w sytuacji, gdy rodzic do tej pory nie pobierał 500 zł. Chodzi tu na przykład o świadczenie na nowonarodzone dziecko. Natomiast od 1 lutego 2022 r. ZUS będzie przyjmował wnioski na kolejny okres wypłat, zaczynający się w czerwcu 2022 roku.

Przykład: Jeżeli dziecko urodziło się w grudniu 2021 roku, to rodzic może złożyć jeszcze w grudniu wniosek do właściwego MOPS lub MOPR. Wtedy 500 plus aż do końca maja 2022 będzie wypłacała gmina. Jeżeli rodzic nie złoży wniosku w gminie, to od 1 stycznia 2022 r. będzie mógł go zgłosić tylko w ZUS. Wtedy wypłatę za cały okres zrealizuje ZUS. Natomiast od 1 lutego 2022 rodzic będzie mógł wystąpić do ZUS o wypłatę na kolejny okres świadczeniowy, czyli czerwiec 2022 – maj 2023.

Od 2022 roku wnioski o 500+ będzie można składać tylko przez Internet, za pomocą bankowości elektronicznej, portalu [email protected] lub Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Zakład będzie przekazywał 500 plus na rachunki bankowe rodziców.



WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.