Zmiany podatkowe w ramach Polskiego Ładu. Jednym zabiorą, by móc dać innym

Premier Mateusz Morawiecki o zmianach podatkowych w ramach Polskiego Ładu
Premier Mateusz Morawiecki o zmianach podatkowych w ramach Polskiego Ładu

Ministerstwo Finansów przedstawiło zmiany, jakie wprowadzono po konsultacjach publicznych podatkowego projektu rządu przygotowanego w ramach Polskiego Ładu. Oto, jakie zmiany podatkowe nas czekają.

Zmiany podatkowe w 2022 roku

Jak informuje Ministerstwo Finansów w komunikacie na swojej stronie internetowej, „na Polskim Ładzie zyska niemal 18 milionów osób płacących podatki. Prawie 9 mln osób przestanie płacić PIT. Nie będą go płacić osoby najuboższe i 2/3 emerytów i rencistów”.

Najważniejsza zmiana, którą wprowadza Polski Ład, to 10-krotny wzrost kwoty wolnej od podatku. Polacy nie będą płacić podatku od minimalnego wynagrodzenia. Kwota wolna od podatku od 2022 roku będzie wynosić 30 tys. zł, zaś drugi próg podatkowy wyniesie aż 120 tys. zł.

Zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców

Wysokość składki zdrowotnej dla osób rozliczających się na skali podatkowej nie ulegnie zmianie. Będzie to 9% od dochodu, bez możliwości odliczenia jej części od podatku. To co się zmieni to wysokość składki dla firm rozliczających się w sposób uproszczony, czyli tych, które wybiorą podatek liniowy 19%, ryczałt lub kartę podatkową.

Wysokość składki zdrowotnej od „liniowców” od 2022 r. wynosić będzie 4,9%. W przypadku „ryczałtowców” przy przychodach rocznych do 60 tys. zł miesięczna podstawa składki zdrowotnej wyniesie 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia, dla przychodów do 300 tys. zł 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia, a dla wyższych 180 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Składka zdrowotna zmniejszy się również dla osób rozliczających się kartą podatkową. Podstawą obliczenia 9% składki będzie nie wysokość średniego wynagrodzenia, a wysokość minimalnego wynagrodzenia.

Zmianie ulegnie również termin rozliczania składek zdrowotnych i społecznych. Ministerstwo Finansów ujednoliciło termin rozliczeń składek przez przedsiębiorców, by płatnicy mieli na to więcej czasu – termin wydłużono do 20. dnia miesiąca.

Nowy podatek dochodowy

Nowy podatek obejmie spółki kapitałowe i podatkowe grupy kapitałowe, które wykazują straty lub których dochód jest poniżej 1 proc. przychodu z działalności operacyjnej, bez nabycia środków trwałych. Podatek ma obejmować 0,4 proc. przychodów firmy i 10 proc, wydatków pasywnych.

Estoński CIT

Zmiany obejmą także tzw. estoński CIT. Mały podatnik CIT przy wypłacie zysku od 2022 r. będzie obciążony 20-procentowym podatkiem zamiast 25-procentowym jak w 2021 r. Dla pozostałych CIT-owców ma być to 25 proc. zamiast 30 proc.

Ministerstwo Finansów zakłada wprowadzenie zmian podatkowych od 1 stycznia 2022 r.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.