Zmiana czasu na letni 2021. Kiedy w marcu przestawiamy zegarki na czas letni?

zegarek czas zmiana
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Zmiana czasu na letni w 2021 roku nadal obowiązuje, choć już kilka lat temu pojawił się pomysł, aby znieść zmiany czasu w Polsce. Sprawdzamy, jak przestawić zegarki na czas letni i czy będziemy teraz spać godzinę krócej czy dłużej.

Zmiana czasu na letni 2021 – w którą stronę przestawiamy zegarki i jak zmienić czas z zimowego na letni? Kiedy w Polsce zmiana czasu zimowego na letni? Sprawdzamy najważniejsze informacje przed kolejną zmianą czasu zimowego na letni 2021, kiedy, jak i w którą stronę przestawić zegarki.

Zmiana czasu 2021 z zimowego na letni

Mieszkańcy Unii Europejskiej muszą dwa razy w roku zmieniać godziny w swoich zegarkach. Do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. Zmiana czasu ma się przyczynić do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii.

W ostatnią niedzielę marca przechodzimy z czasu zimowego na letni

W ostatni weekend marca zawsze wypada zmiana czasu z zimowego na letni. Zgodnie z tą zasadą zmiana czasu na letni 2021 nastąpi w ostatnią niedzielę marca, czyli w nocy z soboty, 27 marca na niedzielę, 28 marca.

Wiele osób zastanawia się jednak, w którą stronę przestawiamy zegarki, aby zmienić czas prawidłowo. Wówczas przestawiamy wskazówki zegarów nocy z godziny 2.00 na 3.00, czyli „do przodu”.

Przejście z czasu astronomicznego, potocznie nazywanego zimowym, na czas letni, bywa kłopotliwe. Przesunięcie wskazówek zegarków z godz. 2:00 na 3:00 w nocy z soboty na niedzielę skraca czas na sen o godzinę. Dzięki zmianie czasu zyskujemy dodatkową godzinę światła słonecznego wieczorami (kosztem poranka).

Zmiana czasu na letni 2021

W nocy z soboty 27 marca na niedzielę 28 marca przestawimy zegarki z czasu zimowego na letni. O godzinie 2:00 należy przestawić zegarek o godzinę do przodu – czyli na 3:00. Warto pamiętać, że takie urządzenia jak komputery i telefony automatycznie przestawią godzinę. W tradycyjnych zegarkach musimy pamiętać o tym sami. Część zegarków tzw. smartwatchy zmieniają czas automatycznie.

W Polsce zmianę czasu stosujemy od 1977 roku. Obecnie czas letni funkcjonuje w około 70 państwach, również europejskich nie wliczając Islandii, a od 2011 roku również Rosji i Białorusi. W krajach wysoko rozwiniętych wyjątek stanowi Japonia.

zmiana czasu na zimowy 2017
Zmiana czasu | fot. pixabay

Zmiana czasu z letniego na zimowy – kiedy?

Do czasu zimowego wrócimy jesienią 2021 roku. Wtedy kończy się czas letni i wówczas przestawiamy wskazówki zegarów o godzinę do tyłu z godz. 3.00 na godz. 2.00. W ten sposób zyskujemy dodatkową godzinę snu, ale również i pracy. W 2021 roku zmiana czasu na zimowy nastąpi w weekend z 30 na 31 października.

Zmiana czasu – kiedy ostatni raz zmiana czasu w Polsce?

Kiedy koniec zmiany czasu w Polsce? Obecnie większość obywateli Unii Europejskiej popiera zniesienie zmiany czasu. Za pomysłem jest aż 84% osób z ankietowanych 4,6 milionów Europejczyków, którzy wzięli udział w badaniu na temat zniesienia zmiany czasu.

Według projektu Komisji Europejskiej po raz ostatni zegarki mieliśmy przestawiać w marcu 2019 roku. Jesienią tego samego roku zmiana czasu miała już nie obowiązywać. Niestety, termin wejścia nowych regulacji w życie przełożono z 2019 roku na rok 2021.

Ostatnia zmiana czasu w Polsce miała miejsce jesienią 2020 roku, kiedy przedstawiliśmy zegarki z czasu letniego na czas zimowy. W Polsce zmiana czasu jest regulowana przez rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Ostatnie takie rozporządzenie rząd wydał na początku listopada 2016 roku. Przedłuża ono stosowanie czasu letniego i zimowego do 2021 roku.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.