Zmiana czasu na zimowy 2020. Kiedy zmieniamy czas i o ile przestawiamy zegarki?

zegarek czas zmiana
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Zmiana czasu 2020. W październiku przestawiamy zegarki z czasu letniego na zimowy. Dzięki zmianie czasu będziemy spali o godzinę dłużej. Kiedy zmieniamy czas na zimowy?

Choć zdarza się to co roku, niektórzy ludzie wciąż są zaskoczeni nieuniknionym faktem, że przestawiamy zegarki wiosną i jesienią. Warto pamiętać, że takie urządzenia jak komputery i telefony automatycznie przestawią godzinę. W tradycyjnych zegarkach musimy pamiętać o tym sami.

Czas zimowy 2020

Kiedy jest zmiana czasu z letniego na czas zimowy 2020? To pytanie zadają sobie Polacy, gdy tylko na dworze robi się zimniej. Jesienne dni przypominają o nadchodzących mrozach, ale i dłuższym śnie.

Zmiana czasu na zimowy 2020 – kiedy przestawiamy zegarki z czasu letniego na zimowy?

W ubiegłym roku zegary cofnęły się 27 października 2019 r. – zmiana czasu zawsze przypada na ostatnią niedzielę października. Oznacza to, że w tym roku zegary cofną się w niedzielę 25 października 2020 r. Musimy przesunąć wskazówki zegara do tyłu, czyli z godziny 3.00 na 2.00.

Zmiana czasu zawsze ma miejsce w weekend, w środku nocy, aby zapewnić ograniczone zakłócenia dla szkół i firm. Zmiana czasu na zimowy oznacza dla pracowników nocny dyżur o godzinę dłużej. Zmiana czasu na zimowy w ostatnią niedzielę października powoduje, że tej nocy możesz spać o godzinę dłużej. W tym samym czasie, wraz z przejściem na czas zimowy, późne letnie wieczory się kończą, ponieważ znowu robi się ciemno wcześniej.

Kiedy wrócimy do czasu letniego?

Zmiana czasu na letni zawsze przypada na ostatnią niedzielę marca. Tego dnia przestawiamy zegarki do przodu z godziny 2:00 na 3:00. W tym roku wypadła ona w niedzielę 29 marca. W 2021 r. czas letni rozpocznie się zatem nocą w niedzielę 28 marca. Zmiana czasu na letni powoduje, że śpimy o godzinę krócej. Pewnym pocieszeniem jest fakt, że dzięki temu zabiegowi zyskujemy dodatkową godzinę światła słonecznego wieczorami (kosztem poranka).

Dlaczego zmieniamy czas?

Od 1996 roku zegary zmieniane są w Unii Europejskiej w marcu i październiku. W Polsce zmianę czasu stosujemy od 1977 roku. Obecnie czas letni funkcjonuje w około 70 państwach, również europejskich nie wliczając Islandii, a od 2011 roku również Rosji i Białorusi. W krajach wysoko rozwiniętych wyjątek stanowi Japonia.

Pierwotnie miał oszczędzać energię dzięki lepszemu wykorzystaniu światła dziennego. W rzeczywistości nie ma dowodów na to, że zmiana czasu pozwala zaoszczędzić znaczną ilość energii. Chociaż zmiana czasu w lecie w rzeczywistości oznacza, że ​​wieczorem światło jest włączane rzadziej – wiosną i jesienią jest jednak więcej ogrzewania w godzinach porannych. Podsumowując, zużycie energii w rzeczywistości rośnie.

Zniesienie zmiany czasu jest obecnie dyskutowane w UE. Jak wynika z badań, większość Polaków opowiada się za stałym czasem letnim.

Jak zmiana czasu wpływa na zdrowie?

Trudności w zasypianiu, zmęczenie: lekkie obrócenie zegara może nadwyrężyć organizm. Zegar wewnętrzny musi najpierw dostosować się do zmiany. A to wymaga siły. W rezultacie wiele osób odczuwa zmęczenie i osłabienie podczas przejścia z czasu zimowego na letni i na odwrót. Jest to szczególnie widoczne, gdy nagle brakuje godziny. A więc przy przejściu na czas letni.

Wskazówki, jak przetrwać zmianę czasu

Poniższe wskazówki pomogą ci powoli przyzwyczaić się do zmiany czasu z letniego na zimowy.

  1. Przyzwyczajaj się stopniowo, lepiej wstań dziesięć minut wcześniej przez sześć dni.
  2. Idź spać trochę później, w przeddzień zmiana czasu na zimowy.
  3. Wstań trochę wcześniej niż zwykle w dniu zmiany czasu.
  4. Pozostań na zewnątrz w świetle dziennym jak najczęściej w dniach po zmianie czasu z letniego na zimowy. Dzięki temu wewnętrzny zegar szybciej się dostosowuje.
  5. Jeśli masz trudności z zaśnięciem wcześniej, zastosuj ziołowe suplementy z apteki.
  6. Unikaj przez kilka dni dziennych drzemek.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.