W weekend pośpimy krócej. W nocy z soboty na niedzielę zmienimy czas na letni

zmiana czasu na zimowy 2017
Zmiana czasu | fot. pixabay

W najbliższą niedzielę pośpimy o godzinę krócej. W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z zimowego na letni. 25 marca wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2.00 na 3.00.

Zmiana czasu, odbywająca się dwa razy w roku, ma się przyczynić do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii. Przejście z czasu astronomicznego, potocznie nazywanego zimowym, na czas letni, bywa dla nas kłopotliwe. Wszystko przez to, że nas sen jest krótszy o godzinę. Krótsze spanie na pewno nie wpływa dobrze na nasze samopoczucie. Jesteśmy markotni, ospali, popełniamy też błędy, które są efektem dekoncentracji.

Zmiana czasu na letni 2018 – kiedy?

W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z zimowego na letni – pośpimy przez to o godzinę krócej. 25 marca nad ranem wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2.00 na 3.00. W 2018 roku do czasu zimowego wrócimy więc 29 października.

Warto pamiętać, że takie urządzenia jak komputery i telefony automatycznie przestawią godzinę. W tradycyjnych zegarkach musimy pamiętać o tym sami.

W Polsce zmianę czasu stosujemy od 1977 roku. Obecnie czas letni funkcjonuje w około 70 państwach, również europejskich nie wliczając Islandii, a od 2011 roku również Rosji i Białorusi. W krajach wysoko rozwiniętych wyjątek stanowi Japonia.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.