Złóż oświadczenie w banku zanim zablokują twoje konto

Do końca listopada mają czas klienci banków na złożenie oświadczenia o rezydencji podatkowej FATCA. Osobom, które nie dostarczą oświadczenia przed 1 grudnia, zostaną zablokowane rachunki.

Rząd Amerykański podjął działania mające na celu wykrycie osób, które trzymają swoje pieniądze poza granicami kraju, omijając tym samym obowiązek podatkowy. W zeszłym roku przyjęta została ustawa FATCA (Foreign Account Tax Compliance Act) i podpisano stosowne porozumienia z poszczególnymi krajami.

Na mocy porozumienia między Polskim Rządem a Rządem USA i ustawy obowiązującej od 1 grudnia 2015 r., polskie instytucje finansowe zobowiązały się do raportowania klientów będących rezydentami podatkowymi USA.

Oświadczenia muszą złożyć wszyscy klienci banków, SKOK-ów, towarzystw inwestycyjnych, domów maklerskich czy zakładów ubezpieczeń, którzy zawarli swoje umowy pomiędzy 1 lipca 2014 r. a 30 listopada 2015 r.

W przypadku rachunków otwartych po 1 grudnia 2015 r. nie ma potrzeby składania nowego oświadczenia FATCA, ponieważ od tego czasu są one wymagane każdorazowo w trakcie procedury otwierania rachunku.

Oświadczenie można złożyć w placówce swojego banku, bądź za pomocą strony internetowej banku, lecz nie każdy bank świadczy takie udogodnienia.

Co się stanie jeżeli nie wypełnimy oświadczenia?

Nasze środki na koncie zostaną zablokowane. Uzyskamy do nich ponownie dostęp dopiero wtedy, gdy wypełnimy i odeślemy do TFI oświadczenie o statusie FATCA.

(fot. pixabay)

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Proponuje przeczytać komunikat ze strony ministerstwa finansów z dnia 10.11 o FATCA. Jest tam napisane kto jest zwolniony ze składania oświadczenia.

    cyt:

    Kto nie składa oświadczeń

    Z obowiązku identyfikacji, a więc i składania oświadczeń, wyłączono liczne rachunki o tzw. niskim ryzyku bycia wykorzystanym do uchylenia się od opodatkowania. Należą do nich:
    rachunki depozytowe oraz pieniężne umowy ubezpieczenia posiadane przez osobę fizyczną, których
    saldo albo wartość nie przekracza na dzień 1 grudnia 2015 r. 50 000 USD
    oraz
    rachunki kart kredytowych lub rachunki kredytów odnawialnych posiadane przez inny niż osoba fizyczna podmiot, jeżeli instytucja finansowa prowadząca te rachunki wdrożyła zasady i procedury,które zapobiega przekroczeniu wartości kredytu dostępnego dla posiadacza rachunku ponad kwotę 50 000 USD.

    Osobną kategorię rachunków finansowych, co do których nie istnieje obowiązek składania oświadczeń, stanowią rachunki otwarte przed 1 lipca 2014 r. Ich identyfikacja nastąpi w oparciu o informacje, którymi
    dysponują instytucje finansowe. Jedynie w przypadku wątpliwości co do statusu podatkowego posiadaczy takich rachunków instytucja finansowa może wnioskować o złożenie dodatkowych dokumentów poświadczających miejsce rezydencji, np. certyfikatu rezydencji.