Złodzieje korzystają z roztargnienia i pośpiechu kierowców. Kradzież na kod QR

parkomat Lublin
Strefa płatnego parkowania w Lublinie | fot. lublin.eu

Strefa parkowania w Lublinie jest dość duża, parkometry stoją niemal co krok w ścisłym centrum. To idealne warunki, aby oszustwo, które opisujemy z Krakowa, mogło pojawić się w Lublinie.

Naklejki do płatności kodem QR na parkometrach

Jeżeli masz w zwyczaju płacić za parkomat kodem QR, bo tak jest szybciej. To zwróć uwagę na rodzaj naklejki i do jakiej strony jesteś kierowany/wana podczas płacenia. Złodzieje wymyślili całkiem nowy i sprytny sposób do robienia w balona i żerowania na pośpiechu kierowców.

Proceder, póki co trwa w najlepsze w Krakowie, dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć i informujemy o tym już dziś. W Krakowie proceder został już objęty policyjnym śledztwem, a miasto zapowiedziało usunięcie fikcyjnych naklejek.

Parkomat w Strefie Płatnego Parkowania w Lublinie
Parkomat w Strefie Płatnego Parkowania w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Bądź czujny płacąc za parkomat kodem QR, bo prosisz się o kłopoty

Metoda oszustwa na kod QR może być bardzo skuteczna właśnie w wakacje. Lublin odwiedza ogromna ilość turystów z okazji dziejących się wydarzeń. Carnaval Sztukmistrzów, Święto Sztuki Cyrkowej, Pokazy fontanny Multimedialnej. Powodów jest mnóstwo. Spotkać można wielu przyjezdnych, których warto ostrzec. Kod QR na parkometrze kusi. Wydaje się, że zeskanowanie kodu będzie najprostszym sposobem na wykupienie biletu parkingowego. To proszenie się o szybkie kłopoty.

Wchodząc w interakcje z zainfekowaną stroną w najłagodniejszym wypadku tracimy tylko opłate parkingową. W gorszych sytuacjach w międzyczasie nasz telefon może instalować złośliwe oprogramowanie, które będzie zbierało informacje z naszego telefonu z logowania do aplikacji bankowych, społecznościowych i gromadzić dane poufne, które z czasem złodzieje będą mogli wykorzystać. – mówi ekspert Cyber Bezpieczeństwa Pan Hugon, którego poprosiliśmy o komentarz

Sprawcy procederu w Krakowie zatrzymani

Sprawcy zostali już zidentyfikowani i zatrzymani. Zatrzymania dokonali funkcjonariusze I Komisariatu Policji w Krakowie i krakowskiego Zarządu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Zidentyfikowana co najmniej dwóch sprawców. To obcokrajowcy Zatrzymanym grozi do 8 lat więzienia, a zarzuty prawdopodobnie zostaną im postawione z art. 286 par. 1 kk. Funkcjonariusze ustalili, że fałszywe kody QR zaczęto podmieniać od kilkunastu dni. Sprawa jest rozwojowa — zwłaszcza, że wedle naszej analizy, kod skryptów wykorzystywanych do kradzieży mógł zostać także wykorzystywany w przeszłości w innych atakach internetowych jak podaje portal niebezpiecznik.pl

>ZOBACZ CO SIĘ DZIEJE W WEEKEND W LUBLINIE I OKOLICY <

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Technologicznie to niestety dość proste, nie widzę powodu, żeby problem nie miał powtarzać się w całej Polsce… Dlatego protip to apka do płatności typu Mpay – kasa leci do dostawcy, bilet ląduje w telefonie i wszystko gra