Złamał zasady kwarantanny domowej. 23-latek skazany przez sąd

WOT i Policja 1
Terytorialsi wspierają policję w sprawdzaniu, czy osoby objęte kwarantanną przebywają w domach

W Sądzie Rejonowym w Janowie Lubelskim zapadł wyrok w sprawie łamania zasad kwarantanny przez 23-letniego mężczyznę. Sąd nałożył na niego wysoką wysoką karę pieniężną.

Policjanci codziennie sprawdzają czy objęte kwarantanną osoby przestrzegają zasad przebywania w miejscu odbywania kwarantanny. Najczęściej odbywa się ona w miejscu zamieszkania. Policjanci sprawdzają czy dana osoba przebywa w domu.

Z takiego sprawdzenia sporządzana jest później dokumentacja. Osoba pytana jest też m.in. o stan zdrowia oraz bieżące potrzeby. Zebrane informacje trafiają później do służb sanitarnych.

Podczas jednej z takich kontroli, która miała miejsce w Janowie Lubelskim policjanci nie zastali w mieszkaniu objętego kwarantanną 23-letniego mężczyzny.

Policjanci sporządzili notatkę a sprawa trafiła do sądu z wnioskiem o ukaranie. W Sądzie Rejonowym w Janowie Lubelskim zapadł wyrok w tej sprawie. 23-letni mężczyzna został ukarany grzywną. Wyrok nie jest prawomocny.

Przypominamy!

Policjanci sprawdzają regularnie i zbierają informacje o tym, czy osoba objęta decyzją o kwarantannie stosuje się do postanowień tej decyzji. Jeśli okaże się, że nie, to informacja taka zostanie przekazana do Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który jest organem władnym do nałożenia na taką osobę kary, która może wynosić nawet 30 000 zł.

Ponadto wobec takiej osoby prowadzone będą czynności w związku z popełnieniem przez nią wykroczenia z art. 116 kw. Mandat za takie wykroczenie może wynosić nawet 500 zł.

Jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 kk, który za takie przestępstwo przewiduje karę roku pozbawienia wolności.

CZYTAJ TAKŻE: Stan epidemii w Polsce. Nie 5, a 30 tys. złotych kary za łamanie kwarantanny

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Wysoka grzywna! Ile 200-300 zł? Bo jakby była naprawdę wysoką to byście podali kwotę

  2. Ja wróciłam kilka dni temu z Niemiec ,zamknęłam się sama w mieszkaniu nie wychodzę nigdzie ,e żadnej kontroli nie miałam jeszcze .Na granicy ankietę wypełnialam z nr tel i adresem dzwoniłam do sanepid tam Pani powiedziała że sami powinni dzwonić jeśli dane podawałam na granicy wrazie coś podała mi 3 nr na ,które dodzwonić się nie da .