Stan epidemii w Polsce. Nie 5, a 30 tys. złotych kary za łamanie kwarantanny

aguz konfkorona03202020 004
Mateusz Morawiecki: wprowadzamy dzisiaj stan epidemii w Polsce | fot. Adam Guz / KPRM

Stan epidemii w Polsce. Zawieszenie zajęć w szkołach do Wielkanocy, wprowadzenie śledzenia osób w kwarantannie i wyższe kary za jej naruszenie ogłosił w piątek wieczorem premier Morawiecki.

  • Wprowadzenie stanu epidemii daje odpowiednim organom państwowym nowe uprawnienia, ale na nas wszystkich nakłada również nowe obowiązki.
  • Zawieszenie zajęć edukacyjnych aż do Świąt Wielkanocnych. Lekcje będą odbywać się poprzez platformy e-learningowe.
  • Podwyższenie kary za złamanie kwarantanny z 5 na 30 tysięcy złotych.

W piątek premier Morawiecki podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrami zdrowia i nauki – Łukaszem Szumowski i Dariuszem Piontkowskim, poinformował o kolejnych decyzjach rządu w związku z epidemią koronawirusa.

Stan epidemii w Polsce

„Żeby zapobiegać kolejnym rozprzestrzenianiom się, ograniczać to, wdrażać odpowiednie zasady, także w obszarze kwarantanny, wprowadzamy dzisiaj stan epidemii. Daje on nowe prerogatywy, ale też nakłada na nas nowe obowiązki” – oświadczył premier.

„Ogłoszenie stanu epidemii w kraju – to trudna decyzja, ale gdy popatrzymy na wzrosty w krajach takich jak Francja, Niemcy, Hiszpania, Włochy, to trudne decyzje i niezwykle odpowiedzialne zachowania wszystkich Polaków, są decyzjami ratującymi czyjeś życie” – zaznaczył minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Ustawa o chorobach zakaźnych pozwala m.in. ministrowi zdrowia wyznaczyć rolę personelu medycznego i innych osób, w zwalczaniu epidemii na terenie Polski. Wojewodowie mają takie upoważnienie na terenie swoich województw.

Szkoły zamknięte do świąt wielkanocnych

Z kolei minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski poinformował o decyzji przedłużenia zamknięcia placówek oświatowych i szkół wyższych do świąt Wielkanocy. – „Podjęliśmy decyzję o wstrzymaniu lekcji do świąt Wielkiejnocy. To trudna decyzja, ale ważna i potrzebna, żeby nie doszło do bardzo szerokiego rozprzestrzeniania się koronawirusa” – wyjaśniał.

Dodał, że będzie wprowadzony obowiązek realizowania podstaw programowych od 25 marca, aby nauczyciele mogli systematycznie przekazywać wiedzę i mogli wystawiać oceny. Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2019-2020 przerwa w nauce z okazji świąt Wielkanocnych miała trwać od 9 do 14 kwietnia.

Wyższa kara za nieprzestrzeganie kwarantanny

Premier Morawiecki podkreślił też, że przestrzeganie zasad kwarantanny to rzecz fundamentalna, zwracając uwagę, że dzisiaj Chińczycy czy Tajwańczycy mogą wracać do pracy, bo bardzo surowo traktowali reguły kwarantanny.

„Wprowadzamy również zarówno podwyższone kary, bardziej surowe kary – z 5 tys. zł na 30 tys. zł, ale także wprowadzamy mechanizmy śledzenia tego, czy dana osoba przebywa rzeczywiście w domu pod adresem, który zadeklarowała” – poinformował szef rządu.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.