Zielony Lublin. W mieście przybędzie zieleni i kwiatów

11406307 905416219517076 8146803716891723025 o
Ulica Narutowicza

Najbliższe tygodnie to planowane nasadzenie drzew i krzewów oraz roślin cebulowych, które wiosną ukwiecą trawniki. Działania te to efekt współpracy Miasta z Radami Dzielnic. Z kolei w przyszłym roku na ulicach Lublina przybędzie donic z drzewami i krzewami, konstrukcji kwiatowych oraz aranżacji roślinnych.

Przyjazne, zielone, czyste i bezpieczne miasto to jeden z priorytetów mojej obecnej kadencji, do którego realizacji zobowiązałem się w podpisanym przeze mnie Kontrakcie dla Lublina. Zależy nam na rewitalizacji i tworzeniu atrakcyjnych przestrzeni miejskich, przyjaznych dla mieszkańców, w których będą czuli się dobrze i chętnie spędzali tam czas. – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

W ramach jesiennych nasadzeń w 12 dzielnicach pojawi się łącznie około 220 drzew, 1650 szt. krzewów, 300 mb żywopłotów oraz 235 szt. bylin. Nowością jest wykonanie nie tylko pojedynczych nasadzeń drzew czy krzewów, ale realizacja całych aranżacji.

Dzięki zaangażowaniu Rad Dzielnic, studentów Uniwersytetu Przyrodniczego i Bibliotek Miejskich powstaną przytulne miejsca, stanowiące jednocześnie „czytelnie na świeżym powietrzu”. Jako pierwsze – pilotażowe zrealizowane zostaną projekty przy bibliotekach przy ul. Judyma, Bursztynowej, Krężnickiej i Szaserów. Działania te będą kontynuowane w przyszłym roku.

Na wiosnę mieszkańcy Lublina będą mogli podziwiać nasadzenia roślin cebulowych. Na Al. Solidarności przy skrzyżowaniu z ul. Dolną 3 Maja oraz Lubomelską pojawią się krokusy i narcyzy – łącznie 33 000 szt. cebulek na 840 m². Posadzone zostaną w pasach 1m x 35 m.

Dzięki współpracy z Radą Dzielnicy Głusk remontowany jest skwer w tej dzielnicy. Jesienią pojawią się na nim nowe nasadzenia. Z kolei w rewitalizację skweru przy ul. Skautów włączyła się Rada Dzielnicy Wieniawa. Dokończenie prac planowane jest w przyszłym roku. Dodatkowo, nowe nasadzenia krzewów i bylin zostaną zrealizowane na skwerze przy ul. Szarych Szeregów.

Jeszcze w tym roku nowe zagospodarowanie zielenią czeka cztery lubelskie ronda: im. 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK przy zbiegu ul. M. Smorawińskiego i al. Kompozytorów Polskich, im. Generała Franciszka Kamińskiego przy zbiegu ul. M. Smorawińskiego i T. Szeligowskiego, im. Narodowych Sił Zbrojnych przy zbiegu ul. Nadbystrzyckiej i Jana Pawła II oraz im. Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość przy zbiegu ul. Filaretów i Jana Pawła II. Autorami projektów są studenci Wydziału Architektury Krajobrazu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

IMAG1961
W roku przyszłym planowana jest kontynuacja zazieleniania miasta donicami z nasadzeniami roślinnymi w tym z drzewami oraz konstrukcjami kwiatowymi. Do 26 donic ustawionych w centrum miasta (ul. Krakowskie Przedmieście, Pl. Wolności, ul. Narutowicza/ul. Okopowa, ul. Narutowicza/ul. Lipowa, ul. Zielona) oraz 18 konstrukcji kwiatowych (Plac Zamkowy, ul. Królewska, Pl. Wolności, ul. Krakowskie Przedmieście, ul. Kapucyńska) dołączą kolejne.

W ramach programu „Miejsce dla Ciebie” miasto zrewitalizuje niewielkie przestrzenie istotne dla estetyki miasta. Prace polegać będą na wprowadzeniu elementów małej architektury, nasadzeń roślinnych, remoncie nawierzchni. Projekty nowego zagospodarowania m.in. przy ul. Lipowej, ul. Głębokiej, ul. Raabego, ul. Hempla, ul. Bermnardyńskiej czy ul.Furmańskiej są w opracowaniu.

W przyszłym roku kontynuowane będą nasadzenia w pasach drogowych. W miejscach, gdzie ze względu na infrastrukturę podziemną niemożliwe jest posadzenie drzew, pojawią się kompozycje z krzewów i bylin, bądź roślin cebulowych. Już rozpoczęły się prace projektowe przy nasadzeniach 15 „węzłów”, które będą realizowane w następnych latach. Aranżacje roślinne w 2016 roku pojawią się także przy 4 drogach wjazdowych do Lublina (od strony Warszawy, od strony Zamościa (al. Witosa), od strony Mełgwi (ul. Mełgiewska), od strony Przemyśla (ul. Abramowicka).

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.