Zbliża się gwałtowna zmiana pogody. Nadciąga mróz i śnieg

nieżyca
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Najnowsze prognozy pogody wskazują, że już w najbliższy weekend zaatakuje nas zima. Temperatura może sięgać minus 11 stopni, a opady śniegu w okolicach 20 centymetrów.

W ostatnich dniach w Polsce utrzymywała się wiosenna pogoda. Z południowego zachodu i południa napływało nad nasz kraj ciepłe powietrze polarne morskie. Temperatura maksymalna prawie w całym kraju, przekraczała 10°C, a w niedzielę i poniedziałek w województwach centralnych i południowych była wyższa od 15°C.

Dzisiaj cyrkulacja nad Polską zaczyna się zmieniać. Z zachodu napływa nieco chłodniejsza masa powietrza i temperatura osiągnie maksymalnie 10°C, 13°C. Najbliższej nocy z północnego zachodu napłynie jeszcze chłodniejsze powietrze i już jutro na północy kraju miejscami pojawią się opady deszczu ze śniegiem. Pod koniec tygodnia w całej Polsce nastąpi znaczące ochłodzenie.

Znad Morza Barentsa napłynie mroźne arktyczne powietrze. Na północy i północnym wschodzie kraju zacznie padać śnieg, temperatura znacznie obniży się. W sobotę i niedzielę powróci prawdziwa zima. Mroźne powietrze dotrze do nas znad Syberii.

W nocy temperatura spadnie poniżej -10°C. Ujemna temperatura powietrza utrzymywać się będzie także w ciągu dnia, tylko na północnym zachodzie temperatura maksymalna nieznacznie przekroczy 0°C. W całym kraju wystąpią opady śniegu, miejscami, szczególnie na południu, mogą one być intensywne. Silny i porywisty północny wiatr potęgować będzie odczucie chłodu.

Pogoda dla województwa lubelskiego

Wyraźne ochłodzenie odczujemy na początku weekendu. Na obszarze województwa lubelskiego śnieg z deszczem zacznie padać już w piątek. Przyrost warstwy śnieżnej tego dnia może wynieść powyżej 10 cm. Noc z piątku na sobotę przyniesie ujemne temperatury -3°C.

W sobotę i niedzielę dalszy spadek temperatury i opady śniegu. Szczegóły już w czwartkowym komunikacie.

Źródło: IMGW-PIB

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.