Zbiornik na tlen stanął przed szpitalem w Kraśniku. Tydzień temu zabrakło tlenu dla pacjentów

125339830 3590390654353918 8136498456084855540 o
Zbiornik na tlen przed szpitalem powiatowym w Kraśniku | fot. Starostwo Powiatowe w Kraśniku

Ważący ponad tonę zbiornik na tlen stanął na terenie szpitala w Kraśniku. Decyzję o inwestycji w instalację tlenową podjęto po tym, jak tydzień temu zabrakło butli z tlenem dla pacjentów.

Zachorowania na Covid-19 gwałtownie zwiększyły zapotrzebowanie na tlen i ujawniły potencjalne kłopoty z zaopatrzeniem w ten gaz szpitala powiatowego w Kraśniku. Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu ewakuowano ze szpitala pacjentów, którzy wymagali tlenoterapii, ponieważ zabrakło butli z tlenem medyczny. Czytaj więcej: W szpitalu brakuje tlenu dla pacjentów covidowych. Część trafiła do innych placówek

W związku z czym podjęto decyzje o budowie instalacji tlenowej, która zwiększy bezpieczeństwo w przypadku terapii pacjentów przechodzących ciężką postać infekcji wywołanej SARS-COV-2, a także pozwali na odejście od aparatury tlenowej opierającej się na butlach gazowych, które są zdecydowanie mniej wydajne.

„Dokumentacja z pozwoleniem na budowę zbiornika na tlen medyczny przygotowana została w 2016 roku. Do maja ubiegłego roku funkcję dyrektora SPZOZ w Kraśniku pełnił Dr n. med. Marek Kos, który stwierdził, że inwestycja jest zbyt kosztowna. Szpital ma dziś wielki problem, pacjenci przewożeni są do innych placówek na terenie województwa. Każdego dnia placówka zużywa 70 butli z tym niezbędnym dla życia pierwiastkiem. Koszt inwestycji 4 lata temu wyniósłby około 140 tys. zł. Czy to jest dużo w ponad 70 mln budżecie szpitala? Gdyby kilka lat temu pomyślano o tej inwestycji , nie byłoby dziś takiego problemu” – mówi dyrektor SP ZOZ w Kraśniku Michał Jedliński.

Budowa 6-tonowego zbiornika na tlen docelowo zastąpi dostawy z butli i znacząco poprawi gospodarkę tlenową w szpitalu. Uruchomienie instalacji tlenowej planowane jest na 16 listopada 2020 roku. Kiedy tlenu zabraknie, przyjedzie specjalny samochód i ponownie napełni zbiornik.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.