Zastanów się przed napisaniem komentarza w internecie. Możesz trafić do więzienia

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik
PARTNER SERWISU

Złudna anonimowość w internecie nie obroni przed odpowiedzialnością za słowa. Przekonali się o tym dwaj mężczyźni, którzy po śmierci prezydenta Gdańska nawoływali do zbrodni i grozili innym prezydentom.

Do pierwszego zatrzymania doszło w poniedziałek na terenie Olsztyna. Jego 24-letni mieszkaniec na forum internetowym atakował słownie Piotra Grzymowicza, prezydenta Olsztyna. W trakcie czynności operacyjnych policjanci zwalczający cyberprzestępczość bardzo szybko ustalili adres zamieszkania osoby, która dokonała tego wpisu.

Wspólnie z policjantami z Komendy Miejskiej Policji funkcjonariusze zatrzymali 24-letniego mieszkańca Olsztyna. Mężczyzna był zaskoczony wizytą mundurowych, jednak nie stawiał oporu podczas zatrzymania. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu, gdzie spędził noc.

Policjanci podczas przeszukania jego miejsca zamieszkania znaleźli i zabezpieczyli 400 gramów marihuany. Dzisiaj pod nadzorem prokuratora z udziałem mężczyzny będą wykonywane dalsze czynności.

Do kolejnego zatrzymania doszło w związku z groźbami pod adresem prezydentów Poznania i Wrocławia wypisywanych na Facebooku. Za te komentarze odpowiada 41-letni mieszkaniec Poznania, który został zatrzymany.

W Warszawie zatrzymano 72-letniego mieszkańca, który zadzwonił do Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie i groził śmiercią prezydentowi Dudzie.

Natomiast policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zatrzymali 36-letniego mieszkańca Legnicy, który na jednym z portali społecznościowych wzywał do zbrodni i zbiorowych samobójstw. Podczas przeszukania mieszkania zatrzymanego funkcjonariusze zabezpieczyli urządzenia z nośnikami pamięci. Mężczyzna trafił już do policyjnego aresztu.

„Osoby nawołujące do nienawiści lub grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę także za pośrednictwem Internetu popełniają przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności” – przypominają policjanci. Za to grozi do dwóch lat pozbawienia wolności.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.