Zaporą w powódź. Służby ćwiczyły współdziałanie na wypadek powodzi [ZDJĘCIA]

2 LBOT Kazimierz 4
Zdjęcie ilustracyjne | fot. 2. Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej

W środę w okolicach Kazimierza Dolnego nad Wisłą odbyły się wojewódzkie ćwiczenia zgrywające. Ich celem było sprawdzenie zdolności współdziałania służb ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.

W przedsięwzięcie zaangażowanych było ponad 130 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratownicze, Straż Pożarna, Policja i inne służby ratunkowe.

Scenariusz szkolenia zakładał różne sytuacje kryzysowe, w tym zagrożenie powodziowe, ewakuację osób, zaginięcie osób oraz pożar. Żołnierze OT realizowali zadania, m.in. z zakresu podnoszenia korony wału, doskonalili współdziałanie elementów dowodzenia oraz umiejętności specjalistyczne żołnierzy podczas akcji kryzysowych.

Na czas ćwiczeń aktywowany został tzw. Zespół Oceny Wsparcia (ZOW) oraz Zespół Wsparcia Odbudowy (ZWO). Ponadto wykorzystano specjalistyczny sprzęt będący na wyposażeniu lubelskiej brygady, wchodzący w skład tzw. kompanijnego modułu zadaniowego, m.in.: sanitarkę, quady, samochody CT, motocykle, maszt oświetleniowy czy ubrania do pracy w wodzie.

Jak ważne są tego typu ćwiczenia pokazują ostatnie wydarzenia w gminie Wojciechów i Konopnica, gdzie nasi żołnierze brali udział w prawdziwej akcji ratunkowej, ramię w ramię ze strażą pożarną i innymi służbami. To, że żołnierze tak szybko i licznie stawili się do akcji i z powodzeniem działali na miejscu, było poprzedzone właśnie takimi szkoleniami” – powiedział płk Tadeusz Nastarowicz, dowódca 2 LBOT.

Na miejscu z wizytą pojawił się również wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. – „Jestem szczęśliwy jako wojewoda, że mamy tak świetnie wyszkolonych funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, funkcjonariuszy Policji, żołnierzy WOT, druhów OSP, Obrony Cywilnej, że śmiało mogę meldować premierowi, że jesteśmy przygotowani w województwie lubelskim” – mówił wojewoda.

Ćwiczenia zgrywające, jak te w Kazimierzu, mają za zadanie przede wszystkim przygotować żołnierzy do pełnienia ich podstawowej misji, jaką jest niesienie pomocy i wsparcia lokalnym społecznościom w czasie klęsk żywiołowych i katastrof. Ćwiczenia z innymi służbami ratowniczymi są okazją do wymiany doświadczeń, doskonalenia umiejętności i budowania gruntu pod przyszłe współdziałanie” – wyjaśnia kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Czytaj także: Ogromne straty po przejściu trąby powietrznej. Najgorzej jest w Stasinie i Palikijach

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.