Zakaz używania przyłbic, kominów i szalików. Nowe przepisy od soboty

maseczka ochronna
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Od soboty 27 lutego w Polsce będzie obowiązywał bezwzględny zakaz używania przyłbic, kominów i szalików do zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych.

Zakaz używania przyłbic, kominów i szalików

W środę o godz. 15 odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Szef resortu zdrowia odniósł się do obecnej sytuacji epidemicznej w Polsce.

„W ostatnim tygodniu obserwujemy znaczne obłożenie łóżek covidowych, jak również wystawianie zleceń na testy przez POZ. Dzisiejsze wyniki wskazują na to, że III fala epidemii się rozpędza” – powiedział Adam Niedzielski.

Minister zdrowia mówił, że największym zagrożeniem są pojawiające się kolejne mutacje koronawirusa. – „Bardzo dokładnie przyglądamy się sytuacji pandemicznej w Polsce. Wirus szybko mutuje i nowe mutacje będą się szybko pojawiały” – poinformował.

Szef resortu zdrowia doprecyzował także zasady zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych.

„Chcemy dokonać pewnej korekty, jeśli chodzi o stosowanie maseczek. W tej chwili rezygnujemy z noszenia przyłbic, szalików i kominów. Traktujmy je jako element dodatkowy do maseczki” – przekazał Niedzielski.

„Od soboty 27 lutego wprowadzamy obowiązek zakrywania ust i nosa wyłącznie przy użyciu maseczki. Nie będzie można stosować szalików, kominów, chust, bandan i przyłbic” – dodał.

Dopuszczone są wszystkie rodzaje maseczek, a rekomendowane maseczki chirurgiczne.

Jak tłumaczyła prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz, konsultant krajowy ds. epidemiologii, przyłbica nie zasłania szczelnie twarzy, dlatego patogeny takie jak wirus SARS-CoV-2 mogą się dostawać przez szczeliny.

„Na podstawie ponad 200 badań wykazano, że prawidłowo noszone maseczki, zasłaniające nos i usta, chronią nas najlepiej. Takie zamienniki jak chusty, szaliki czy przyłbice są nieskuteczne” – mówiła prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Zaczęli robić więcej testów, to i wyników pozytywnych więcej. Wykończą nas i gospodarkę…….