Zakaz przemieszczania się w sylwestra. Jest rozporządzenie ws. „godziny policyjnej”

policja radiowóz
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Banaszek

Zakaz przemieszczania się w sylwestra – nowe ograniczenie będzie obowiązywać w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia. Opublikowano rozporządzenie z zapisem „godziny policyjnej”.

W Dzienniku Ustaw w poniedziałek wieczorem opublikowano rozporządzenie rządu w sprawie ustanowienia ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zgodnie z nim od 28 grudnia 2020 do 17 stycznia 2021 r. w Polsce będzie obowiązywać kwarantanna narodowa.

Sylwestrowa godzina policyjna

W rozporządzeniu zapisano, że od dnia 31 grudnia 2020 r. od godz. 19:00 do dnia 1 stycznia 2021 r. do godz. 6:00 na obszarze Polski przemieszczanie się osób jest możliwe wyłącznie w celu: wykonywania czynności służbowych lub zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej oraz zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

„Od dnia 31 grudnia 2020 r. od godz. 19.00 do dnia 1 stycznia 2021 r. do godz. 6.00 na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej przemieszczanie się osób przebywających na tym obszarze jest możliwe wyłącznie w celu:
1) wykonywania czynności służbowych lub zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej;
2) zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego”.

image

„Zgodnie z ustawą, w rozporządzeniu można określić „czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się” lub „nakaz określonego sposobu przemieszczania się” (art. 46 ust. 4 pkt 1 oraz art. 46b pkt 12 ustawy o chorobach zakaźnych). Można ograniczyć określony SPOSÓB przemieszczania się albo wprowadzić nakaz określonego SPOSOBU przemieszczania się, a nie w ogóle zakazać wychodzenia z domu! To rażące naruszenie delegacji ustawowej” – komentuje dr Mikołaj Małecki z Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor bloga „Dogmaty Karnisty”.

Przypomnijmy, że w poniedziałek głos w sprawie wprowadzenia zakazu przemieszczania się w sylwestra zabrał Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. O tym pisaliśmy tutaj – Zakaz przemieszczania się w sylwestra. Co zrobić, jeśli nie zgadzam się z mandatem? (link)

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
 1. Konstytucja i tak jest prawem nadrzędnym, a skoro rozporządzenie jawnie łamie konstytucje to lache wykładamy na takie rozporządzenia. Szybciej w kosciole mozna złapać korone albo syfilisa niż w sylwestra wiec …

 2. Zgodnie z art. 228 ust 3 Konstytucji RP, w związku Zgodnie z art. 52 ust. 1 oraz art. 31 ust. 3, nie ma możliwości ograniczenia poruszania się po terytorium RP bez wprowadzenia stanu nadzwyczajnego!
  Do tej pory nie odważono się wprowadzić stanu nadzwyczajnego.
  Są trzy stany nadzwyczajne:
  Wojenny,Wyjątkowy,Klęski żywiołowej.
  Wprowadzenie stanu epidemii na terenie RP nie jest jednym z tych stanów i nie może być podstawą do ograniczania naszych praw i wolności.
  Cały czas nasz rząd robi sobie z nas środeczki z kapusty, a ludzie dalej na to pozwalają.