Zakaz palenia, picia i jedzenia na ulicy. Za złamanie przepisów grozi mandat do 500 zł

papierosy zapalniczka
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Obowiązujący w całej Polsce nakaz noszenia maseczek oznacza także zakaz palenia, picia i jedzenia w przestrzeni publicznej m.in. na ulicy. Za złamanie przepisów grozi mandat do 500 zł.

Od soboty 10 października obowiązuje rozporządzenie ministra zdrowia, które nakłada na wszystkich mieszkańców żółtych i czerwonych stref obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

Maseczki trzeba nosić w miejscach publicznych, na drogach, placach, cmentarzach, bulwarach, promenadach, w miejscach postoju pojazdów, na parkingach leśnych, na terenie nieruchomości wspólnych oraz w zakładach pracy.

Osoba, która np. z przyczyn zdrowotnych nie może nosić maseczki, musi na wezwanie funkcjonariusza okazać ważne zaświadczenie lekarskie lub inny dokument potwierdzający przeciwwskazania do zakrywania ust i nosa.

Zakaz palenia, picia i jedzenia na ulicy

W przestrzeni publicznej, jak np. na ulicach czy w pojazdach komunikacji publicznej, maseczki trzeba nosić i nie wolno ich zdejmować. Oznacza to, że na ulicy nie wolno palić, jeść i pić. Chyba że jesteśmy w stanie to zrobić mając na twarzy maseczkę. Za złamanie przepisów grozi mandat do 500 zł.

Jedynym wyjątkiem dotyczącym jedzenia, który ustawodawca zdecydował się wpisać do rozporządzenia, jest pociąg. Obowiązku zakrywania ust i nosa nie stosuje się w przypadku „spożywania posiłków lub napojów po zajęciu miejsca siedzącego w pociągu objętym obowiązkową rezerwacją miejsc, w tym posiłków i napojów wydawanych na pokładzie pociągu”.

Źródło: Wirtualna Polska

26 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
 1. Ciekawe czy to też obejmuje miejsca jak sejmowy bar. Bo niektórzy to nawet w ławach poselskich kręcą buzia

 2. Wybraliście sobie takich rządzących to teraz cisza i się słuchać. Jeszcze trochę a do WC będziecie chodzić za pozwoleniem.
  Propaganda w tv publicznej, dążenie do dyktatury i państwa bezprawia. Do tego się szykujmy z tymi wybrańcami narodu.

 3. Jakaś podstawa Prawna? Bo tak to na konferencji prasowej to mozna sobie cuda wymyślic i powiedzieć..a na takie cos to nawet komunistyczny dyktator Rumunii sie nie zdobył , a skończył przecięty serią z kałacha

 4. A najlepsze że ludzie już maja tak te łby wyprane przez tv ze nawet to popierają, paranoja jakaś

 5. Ręce opadają, nawet oddychać się nie chce. Kraj szalonych ludzi i pomysłów. Mordor, orkowie, szklane kule i chłosta pokutników. Błeech…

 6. Chyba ich pogrzało do reszty ???? maseczki nie noszę i nie będę nosić co do jedzenia i picia moja wola gdzie się napije i gdzie zjem tyle w temacie . Takie swoje skrajne fanaberie zatrzymajcie dla siebie. Ja w tym nie będę uczestniczyć . A i mandatu przyjąć nie muszę dlatego koniec języka za przewodnika ? rozkazywać możecie na pastwisku baranom

 7. prawica i lewica już sobie nagrabiły na pewno nie będę na te łajzy głosować chyba najwyższy czas aby podać obecny rząd o wotum nie ufności bo działają na szkodę obywateli

 8. A ile dostanę jak pod komisariatem zrobię klocka albo zrzygam się na buty psa?kupy nie wolno wstrzymywac pies też Sea gdzie mu się podoba?A i rzygać też czasami trzeba jeśli człowiek się źle poczuje,zwłaszcza jak taki faszyzm panuje w Polsce.

 9. Ciekawe jak np. diabetyków spadnie drastycznie poziom cukru czy debilne psy zrozumieją że dana osoba musiała niezwłocznie coś zjeść , lub się napić .

 10. Totalny brak tolerancji dla nie noszenia maseczek na dworze i wystawianie ewentualnych mandatów, zgromadzenia z nowymi limitami itp jest bezprawne 😉
  Link do ROZPORZĄDZENIA : https:// legislacja. gov. pl/projekt/12338952

 11. A co jeśli ktoś jest chory na nadciśnienie tętnicze złośliwe i nie weźmie przepisywanych leków przez lekarza i straci przez to wzrok?

 12. mogą mnie w d… pocałować… Jak będzie nakaz smaowania się gównem to też profilaktycznie wszyscy będą to robić? Płacę kilka tysięcy ZUSu i wszystkie badania jakie robiłem w ostatnich 2 miesiącach były płatne…. Nie było oczywiście problemu z dostaniem się do lekarza…. A to co się dzieje w publicznej służbie zdrowia…. MASAKRA
  Może zamiast pisać o nowych przypadkach napiszcie ile osób popełniło samobójstwo w związku z bankructwem, ile rodzin przechodzi załamanie, ile osób umarło bo nie miał ich kto leczyć… Ludzie obudźcie się! Żujemy w czasach ostatecznych. Przygotowują nas i sprawdzają na ile mogą sobie pozwolić… Nie chcę myśleć co będzie dalej….

 13. Żeby jakoś ulżyć obywatelom w ich codziennej codzienności codziennej…
  „Liga chroni, liga radzi, liga nigdy cię nie zdradzi”, no i żywi , no i bawi…

 14. W tym roku wszystko podrożeje, ale RZĄD zamierza rozdawać JAJA za darmo….to bardzo szlachetny i mądry gest…

 15. Zakaz jedzenia i picia ? Żałosne… A co mają powiedzieć dzieci bądź kobieta w ciąży, dobrze wiem jak to jest w tym stanie.. nie dajmy się zastraszyć !!!

 16. Plus tego taki ze ludzie sa juz tak wk…..i ze jeszcze chwila i przyjada tam po nich na ta Wiejska.Policji z tego co wiem jest w Pl sto tysiecy ludzi 38 miliinow.Ciekawe jak daleko zajedziecie no chyba ze karza Wam strzelac do ludzi bez masek.Policja pobudka bo to samo czeka Wasze dzieci