Zainstalował program Any Desk. Oszuści przelali z jego konta prawie 500 tys. zł

laptop kawa
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

66-latek zainstalował na laptopie aplikację do zdalnego pulpitu Any Desk, a oszuści przejęli dostęp do jego konta bankowego. Mężczyzna stracił prawie pół miliona złotych.

Oszuści namówili 66-latka do zainstalowania programu Any Desk

W maju do 66-letniego mieszkańca Kraśnika na telefon komórkowy zadzwoniła kobieta, która zaproponowała inwestycję w kryptowalutę bitcoin. W tym celu poprosiła mężczyznę o zainstalowanie na laptopie programu Any Desk, który służy do zdalnego dostępu do komputera. Kobieta poprosiła również o numery dostępu, które pojawiały się podczas instalacji, jednak 66-latek ich nie podał i kontakt się zerwał.

Jednak 8 listopada ponownie ktoś zadzwonił, tym razem był to mężczyzna podający się za doradcę finansowego z obcojęzycznym akcentem i poinformował rozmówcę, że na giełdzie Kraken na jego koncie bitcoin w portfelu znajduje się kwota 15 tysięcy do wypłacenia. Aby jednak doszło do realizacji wypłaty, 66-latek musiał najpierw wpłacić 50 tysięcy złotych. Początkowo odmawiał, jednak ostatecznie został tak zmanipulowany, że podał numer do programu Any Desk.

Wtedy prawdopodobnie sprawca przejął kontrolę nad kontami bankowymi 66-latka, zwiększył limity przelewów na kontach, a następnie przelał pieniądze w kwocie prawie pół miliona złotych na zagraniczne konto.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.