Zaczynają przebudowę ul. Lipowej w Lublinie. Zamkną ją do końca wakacji

Przebudowa odcinka ul. Lipowej w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Od środy (17 czerwca) drogowcy zamkną odcinek ulicy Lipowej. Tak będzie do końca wakacji. To kolejny etap prac związanych z przebudową Al. Racławickich, ul. Poniatowskiego i ul. Lipowej.

Od 17 czerwca wyłączony z ruchu pojazdów zostanie fragment ul. Lipowej na odcinku od skrzyżowania z ulicami Krakowskie Przedmieście do skrzyżowania z ul. Okopową i ul. Marii Skłodowskiej-Curie.

„Prowadzone będą roboty związane z wykonaniem przebudowy kanalizacji deszczowej, projektowanych dużych zbiorników retencyjnych (5 szt.) i innych mediów położonych pod jezdnią ul. Lipowej” – mówi Grzegorz Jędrek z biura prasowego lubelskiego ratusza.

Zamknięcie odcinka ul. Lipowej funkcjonowało będzie równolegle z robotami obecnie prowadzonymi na południowej stronie Al. Racławickich od Hotelu „Mercury” do skrzyżowania z ul. Lipową.

Najważniejsze informacje dotyczące organizacji ruchu w trakcie wyłączenia z użytkowania fragmentu ulicy Lipowej:

Organizacja ruchu pieszych

Ruch pieszy, podczas robót, będzie się odbywał po dotychczasowych chodnikach, odgrodzonych od terenu budowy parkanami siatkowymi lub pełnymi (w zależności od wymogów sytuacji i przepisów BHP).

Wyłączenie sygnalizacji na skrzyżowaniu

Sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ulic Racławickie – Lipowa – Krakowskie Przedmieście będzie przełączona na tzw. „żółty puls”. Wyjazdy z zamkniętego odcinka ul. Lipowej, będą funkcjonować jako wyjazdy z budowy.

Ulica Sądowa

Ul. Sądowa będzie zamknięta, zaś jej odcinek między ul. Lipową, a ulicą Hipoteczną stanie się dwukierunkowy, co wymagało wyłączenia z możliwości parkowania płatnego na tym odcinku, po stronie południowej.

Ulica Wieniawska

Kierowcy jadący ul. Wieniawską, od ul. Feliksa Bieczyńskiego, a korzystający dotychczas z pasa lewego, który pozwalał na bezkolizyjne dostanie się na ul. Lipową, nie będą mogli z niego korzystać, dostępny będzie jedynie pas do ruchu w prawo w kierunku skrzyżowania ul. Józefa Poniatowskiego i ul. Józefa Sowińskiego.

Chcący dostać się na ul. Lipową, będą zmuszeni skorzystać z ul. Jasnej, by tą drogą, w poprzek ul. Krakowskie Przedmieście, ul. Fryderyka Chopina i ul. Okopowa, dotrzeć do ul. Lipowej. Stosownych zmian w pracy sygnalizacji na trasie objazdu dokona Centrum Sterowania Ruchem. O trasie objazdu poinformuje odpowiednie oznakowanie. 

Skrzyżowanie Lipowa – Okopowa – Skłodowskiej

Na skrzyżowaniu ulic Lipowa – Okopowa – Skłodowskiej będą funkcjonować tylko trzy wloty: Okopowa – Lipowa – Marii Skłodowskiej-Curie. Zamknięty odcinek ul. Lipowej będzie wyjazdem z budowy. Sygnalizacja świetlna będzie działać „w kolorze” z modyfikacją programu.

Objazdy komunikacji miejskiej

Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie informuje, że w związku z planowanym zamknięciem dla ruchu ul. Lipowej, na odcinku pomiędzy ul. Okopową a Al. Racławickimi, od dnia 17 czerwca wprowadza następujące objazdy dla komunikacji miejskiej:

 • linie 3, 4, 7, 13, 55 w kierunkach: Dąbrowica [3], Poligonowa [4], Zbożowa [7], Paderewskiego [13], Koncertowa [55]: … – pl. Wolności – Okopowa – Zesłańców Sybiru – Krakowskie Przedmieście – Al. Racławickie – …
  w kierunkach: Głusk [3], Elizówka [4], Felin [7], os. Poręba [13], Felin Europark [55]: bez zmian
 • linie 11, 15, 20, 30, 44, 151, 155, 158, 920, 950 w kierunkach: os. Widok [11, 44], Żeglarska [15], Herberta [20], Dworzec Gł. PKP [30], Abramowice [151], Pancerniaków [155, 950], Felin [158]: … – Al. Racławickie – Krakowskie Przedmieście – Kołłątaja – Zesłańców Sybiru – Okopowa – Lipowa – …
  w kierunkach: Węglarza [11], Koncertowa [15], Dębówka [20], Smugi [30], Choiny [44], Węglin [151], Zana ZUS [155, 158], Rondo Krwiodawców [920]: … – Lipowa – Okopowa – Chopina – Krakowskie Przedmieście – Al. Racławickie – …
 • linie 32, 40 w obu kierunkach przejazdu: … – Lipowa – Okopowa – Kołłątaja – 3 Maja – …
 • linia 74 w kierunku Zesłańców Sybiru UWAGA! Zmiana przystanku końcowego na „Okopowa”: … – Al. Racławickie – Krakowskie Przedmieście – Kołłątaja – Zesłańców Sybiru – Okopowa [Okopowa 03]
  w kierunku Rudnika UWAGA! Zmiana przystanku początkowego na „Okopowa” [Okopowa 02] – Okopowa – Chopina – Krakowskie Przedmieście – Al. Racławickie – …
 • linie N2, N3 w obu kierunkach przejazdu: … – Al. Racławickie – Krakowskie Przedmieście – Kołłątaja – Zesłańców Sybiru – Narutowicza – pl. Wolności – …

W celu umożliwienia skrętu o większym promieniu komunikacji miejskiej z ul. Lipowej w ul. Okopową wprowadzono na ulicy Lipowej zamknięcie prawoskrętu w ulicę Okopową i dopuszczenia wspomnianego manewru z pasa na wprost. Wprowadza się odpowiednie korekty w oznakowaniu pionowym oraz przekreśla na żółto strzałki na wprost. Sygnalizacja na tym skrzyżowaniu będzie pracować „w kolorze” z korektą w programie.

Podobnie jak w przypadku ul. Lipowej, w celu umożliwienia swobodnego skrętu pojazdom komunikacji miejskiej z ul. Okopowej w lewo w ul. Fryderyka Chopina wprowadza się wyłączenie z ruchu pasa do skrętu w lewo z ul. Fryderyka Chopina w ul. Okopową by stojące na nim pojazdy nie blokowały autobusów. Pas do skrętu w lewo będzie dla kierowców niedostępny, o czym będą informowały odpowiednie zmiany w oznakowaniu. Sygnalizacja będzie pracować „w kolorze” z korektą w programie.

Skrzyżowanie Racławickie – Długosza

Na skrzyżowaniu Al. Racławickie-Al. Jana Długosza przywraca się pracę sygnalizacji „w kolorze”, jednocześnie wprowadzając zakaz skrętu w lewo w Aleje Jana Długosza, dla jadących Al. Racławickimi od skrzyżowania Józefa Poniatowskiego i ul. Józefa Sowińskiego. 

Dojazd na teren zarządzany przez Rejonowy Zarząd Infrastruktury będzie możliwy przez przebudowywany wylot ul. Żwirki i Wigury do Al. Racławickich. Jednocześnie dopuszcza się możliwość skrętu z lewo z ul. Żwirki i Wigury, który do tej pory był wykluczony. 

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.