Zabezpieczenie banknotów, o którym być może nie wiedziałeś. Jakie ma zadanie?

tajne zabezpieczenie banknotów

Od 2014 roku Narodowy Bank Polski wyemitował nowe, bezpieczniejsze banknoty o nominałach 10, 20, 50 i 100. Posiadają one nowoczesne zabezpieczenia. Ale czy wiedziałeś o tym, do którego właśnie nawiązujemy? Jakie ma zadanie?

 

Każdy banknot nowo wprowadzony na świecie posiada tajemnicze zabezpieczenie, o którym każdy milczy. Tak jest i w przypadku NBP, który emitując nową serię banknotów, wzbogacił je w tajemniczy znak. Jest to pięć, charakterystycznych kółek.

 

Chodzi o niewinnie wyglądające małe kolorowe kółeczka nadrukowane na banknotach, które odzwierciedlają gwiazdozbiór Oriona. To zabezpieczenie nazywane jest „EURion” i zazwyczaj przedstawione jest jako układ pięciu kółek.

 

EURion jest powszechnie rozpoznawany przez programy graficzne i kserokopiarki na całym świecie. Przez co uniemożliwia to drukowanie lub edycję graficzną banknotów.

 

Ten specjalny znak zabezpieczający ma także wprowadzony do obiegu w zeszłym roku nominał 200 zł oraz wprowadzony w tym roku najwyższy nominał 500 zł. Gdy uważnie przyjrzymy się banknotom w swoich portfelach, zauważymy, że i one od niedawna wzbogaciły się o układ pięciu kółeczek.

 

Przypomnijmy, że fałszowanie banknotów i wprowadzenie ich w obieg jest w Polsce poważnym przestępstwem podlegającym karze od 5 do 25 lat pozbawienia wolności (art. 310 Kodeksu Karnego). Już samo skanowanie banknotów według Narodowego Banku Polski może być złamaniem dobrych praktyk w zakresie reprodukcji wizerunków banknotów i monet. Radzimy nie próbować tego w domu.

 

61947123

61947323Na podstawie materiału: Bankier.pl

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.