XXV Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie w Wojciechowie 2019 [PROGRAM]

warsztaty kowalskie wojciechów
Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie Wojciechów | fot. kowale.com.pl

We wtorek w Wojciechowie wystartowały XXV Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie. Warsztaty odbywają się w dniach 2 – 14 lipca 2019. Sprawdź, co w programie. Dalsza część tekstu poniżej.

Wojciechowska „Kuźnia Talentów” to jedyna szkoła kowalstwa w Polsce. Impreza została nagrodzona ludowym Oskarem za wkład w ratowanie ginącego zawodu, propagowanie kowalstwa artystycznego i użytkowego oraz utrwalanie odrębności regionalnych w kowalstwie polskim. Na przestrzeni lat uczestniczyło w niej ponad 400 osób, z których znaczna część założyła własne kuźnie lub pracuje w firmach o podobnym profilu.

W tegorocznych warsztatach weźmie udział 16 adeptów sztuki kowalskiej z terenu całej Polski, w wieku od 18 do 56 lat. Wśród uczestników są nie tylko osoby zawodowo związane pracą w metalu, ale także projektant, konserwator dzieł sztuki oraz tłumacz języka chińskiego.

Uczestnicy warsztatów przyjechali do Wojciechowa, aby zdobyć umiejętności z zakresu kucia i zdobienia metalu oraz wiedzę o historii kowalstwa, marketingu i przepisach prawnych w zakładaniu i prowadzeniu kuźni.

W tajniki kowalstwa wprowadzą ich mistrzowie: Andrzej Słowik – woj. podkarpackie, Kazimierz Kudła – woj. podkarpackie, Ryszard Skuza – woj. świętokrzyskie. Zmagania młodych kowali z twardym żelazem można obserwować codziennie w godzinach 8.00 – 18.00

Doskonałym uzupełnieniem nauki będą organizowane w dniach 12–14 lipca Ogólnopolskie Targi Sztuki Kowalskiej Wojciechów 2019.

Program XXV Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich w Wojciechowie

* 2 lipca – przyjazd i zakwaterowanie uczestników – Biuro Warsztatów, Wieża Ariańska
– godz. 10.00 – Rozpoczęcie XXV Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich – spotkanie organizacyjne (Wieża Ariańska – siedziba Gminnego Ośrodka Kultury w Wojciechowie)
– zwiedzanie Muzeum Kowalstwa
– omówienie zasad BHP pracy w kuźni, właściwości cieplnych metali, zapoznanie z podstawowymi narzędziami kowalskimi, nauka rozpalania ogniska kowalskiego, zasady ekonomicznego gospodarowania koksem
– godz. 14.00 – Rozpalenie palenisk kowalskich – początek zajęć praktycznych

* 3–12 lipca – nauka podstawowych technik kowalskich, zdobnictwa, regeneracja narzędzi kowalskich (praca w trzech grupach) oraz pokazy technik i umiejętności kowalskich w wykonaniu mistrzów – instruktorów – nagrzewanie materiału i określanie temperatur za pomocą barw żaru, wykonywanie narzędzi kowalskich.
Wykłady teoretyczne:
1. Marketing i przepisy prawne w prowadzeniu kuźni
2. Podstawy projektowania wyrobów kowalskich
3. Historia kowalstwa polskiego – regionalizm w kowalstwie polskim

* 12– 14 lipca – Ogólnopolskie Targi Sztuki Kowalskiej

* 12 lipca – Sympozjum nt. ”Działania na rzecz ochrony tradycyjnego kowalstwa artystycznego oraz wspieranie zjawisk związanych z jego transformacją”
Wykłady: ”Regionalne formy i wzornictwo w kowalstwie ludowym na przykładzie kutych krzyży z terenu Podlasia”, oraz „Tradycyjne i nowoczesne sposoby łączenia metali nieżelaznych”

* 13 lipca – Konkurs kowalstwa artystycznego (praca w charakterze pomocników mistrzów)

* 14 lipca – Uroczyste zakończenie XXV Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.