Wzrost kwoty wolnej od podatku w 2022 r. Prezydent podpisał ustawę

pieniądze w reklamówce gotówka
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. ustawę o kwocie wolnej od podatku. Zakłada ona, że od 2022 roku kwota wolna od podatku w PIT wzrośnie do 30 tysięcy złotych.

Kwota wolna od podatku 2022

Kancelaria Prezydenta RP poinformowała we wtorek 16 listopada, że prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianach podatkowych przewidzianych w Polskim Ładzie. Wśród ustaw znalazło się zarządzenie dotyczące kwoty wolnej od podatku PIT.

Zakłada ona podwyższenie kwoty wolnej od podatku dochodowego od osób fizycznych do 30 000 zł oraz podwyższenie do 120 000 zł kwoty, po której przekroczeniu ma zastosowanie stawka podatku dochodowego od osób fizycznych w wysokości 32 proc.

Wskazano także na rozszerzenie katalogu zwolnień od podatku dochodowego od osób fizycznych o określone przychody. Zgodnie z informacją ulgi obejmą przychody podatnika, który:

  • przeniósł miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  • w roku podatkowym w stosunku do co najmniej czworga dzieci wykonywał władzę rodzicielską, pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało, lub sprawował funkcję rodziny zastępczej;
  • przychody otrzymane po ukończeniu 60. roku życia w przypadku kobiety i 65. roku życia w przypadku mężczyzny, który mimo nabycia uprawnień emerytalno-rentowych nie korzysta z nich.

Zmiany, z pewnymi wyjątkami, mają wejść w życie 1 stycznia 2022 r.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.